Araba yerine şoför sigortalanacak

Araba yerine şoför sigortalanacak

Trafik sigortası sisteminde yeni bir düzenleme ve modele gidileceği bilgisini veren Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek yapılan çalışma ile ilgili bilgi verdi.

A+A-

Trafik sigortası sisteminde yeni bir düzenleme ve modele gidileceği bilgisini veren Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek yapılan çalışma ile ilgili bilgi verdi. Araçtan ziyade şoförün sigortalanması sistemi üzerinde bir çalışma yapıldığının bilgisini veren Şimşek trafik sigortasının zorunlu ve 3’ncü şahıslara verilen zararların karşılandığının altını çizdi.

YENİ SİSTEM SÜRÜCÜYÜ ÖN PLANA ALACAK

Trafik sigortası sisteminde eksikliklerin bulunduğunun farkında olduklarına değinen Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek, "Şu anda yeni bir model üzerinde çalışıyoruz. Sistemin şöyle bir eksikliği var, trafik sigortası zorunlu bir sigorta. Sizin karşı tarafa vereceğiniz zararı karşılamak için düzenlenmiş. Dolayısıyla arabadan çok aslında şoförün sigortalandırılması lazım. Arabanızın sigortası var, belki de hiç deneyimi olmayan bir şoföre 'hadi al sür' diyorsunuz. Primleri yükselten bu tür faktörler var. Hazine'ye söyledim, arkadaşlar çalışıyor. Sadece taşıtın değil sürücünün risklerini de dikkate alan bir sistem... Bu muhtemelen kaza ve zarar sayısını azaltır, primleri aşağı çeker" dediği açıklamasında araba yerine şoförün sigortalanması gerektiğinin üstünde durdu.

ŞOFÖR RİSK ANALİZİ

Uygulanacak yeni sistem ile şoför risk analizi yapılması öngörülüyor. Şoförün eski yeni olduğu ve tecrübesine bağlı olarak trafik sigortası priminin hesaplanacağı tahmin ediliyor.