Araçlara Kara Kutu Geliyor

Araçlara Kara Kutu Geliyor

Başbakan Yıldırım, uçaklardaki kara kutunun yaptığı göreve benzer bir sistemin araçlarda da hayata geçirileceğini belirtti.

A+A-

Karayolunda seyahat eden araçlara da uçaklardakine benzer kara kutu konulacağını belirtildi. Başbakan Yıldırım, uçaklardaki kara kutunun yaptığı göreve benzer bir sistemin araçlarda da hayata geçirileceğini belirtti.

Araçlara kara kutu sisteminin "Orta ve uzun vadede, O aracın seyahatinde ne oldu, ne bitti, sollamada hata var mı, hız aşımı var mı? Bunları kaydediliyor" dediği açıklamada araçların seyahat halinde iken bütün seyahat bilgilerinin kayıt edileceğine vurgu yaptı.

Başbakan Yıldırım, uçaklardakine benzer araçlara da kara kutu takılacağını açıkladı.

SİGORTA PRİMLERİ ÇOK YÜKSEK

Sigorta primlerinin yüksekliği konusuna da değinen Yıldırım, şunları kaydetti: "Primlerin yüksekliği, kaza yapan araçlara belirli sınırlamalar getirilmesi. Bunlara bakacağız, gözden geçireceğiz. Genel olarak zaten sigorta primleri çok daha yüksekti. Geçen yıl düzenleme yaptık, yüzde 25 geriledi ancak halen yüksek geliyor. Bunun yolu sadece aracı sigorta etmekle olmuyor.” Dediği açıklamasında geçen yıl yapılan düzenleme ile yüzde 25 gerileme yaşandığına değindi.

ARAÇLARA KARA KUTU GELİYOR

Uçaklarda ve gemilerde kullanılan kara kutu sistemine benzer bir sistemin araçlara da takılacağını belirten Yıldırım “Uçaklardaki, gemilerdeki gibi kara kutu konacak. Orta ve uzun vadede, hemen yarın değil. Bu kara kutu ne yapacak? O aracın bütün seyahatinde ne oldu, ne bitti, sollamada hata var mı, hız aşımı, trafik kuralı ihlali var mı? Bunları hep kaydediliyor. İşin sonunda açıyor, bakıyor herkes kusuruna göre oradaki hasarın bedeline ortak oluyor. Ortak sorumluluk oluyor. Öyle olunca fiyatlar da tamamen düşmüş oluyor." dediği açıklamasında kural ihlallerinin önüne geçilecek vurgusunda bulundu.