Araştırma geliştirme fonu kuruluyor

Araştırma geliştirme fonu kuruluyor

Ar-Ge fonunun uzay çalışmaları başta olmak üzere yerli oto ve buna benzer kritik teknolojik yatırımların bu fon aracılığıyla finanse edilmesi düşünülüyor.

A+A-

Kamu kurum ve kuruluşlarının yapmış olduğu Ar-Ge çalışmaları için yapmış olduğu harcamaları tek bir yerde toplamak için “Ar-Ge ve Teknoloji Özel Hesabı” adı altında bir fon kuruluyor. Temmuz 2016’da kurulan Varlık fonundan sonra şimdide Ar-Ge fonu kurulacak.

12 milyar bütçe öngörülüyor

Fon için öngörülen büyüklüğün 12 milyar olması düşünülüyor. Ar-Ge fonunun yakın zamanda uzay Ajansı kurulması ile de yakından alakadar olduğu tahmin ediliyor. Ar-Ge fonunun uzay çalışmaları başta olmak üzere yerli oto ve buna benzer kritik teknolojik yatırımların bu fon aracılığıyla finanse edilmesi düşünülüyor.

Ar-Ge Fonunun kapsamı

Ar-Ge kaynaklarının etkin kullanımı, tek elden planlanması, yönetilmesi ve izlenmesi için hayata geçecek fonun yönetimine ilişkin kararlar ise Başbakan başkanlığında kurulacak Bilim, Teknoloji ve Sanayi İcra Kurulu'nda alınacak.

Sanayi Bakanlığı bünyesinde

Ar-Ge fonuna ilişkin hesap, Sanayi Bakanlığı merkez muhasebe birimi nezdinde açılacak. Hesabın yönetimine yönelik işlemler, bakanlık tarafından yapılacak. Hangi bakanlığın hangi projesine kaynak aktarılacağı, Bilim, Teknoloji ve Sanayi İcra Kurulu'nda belirlenecek.

Önceki ve Sonraki Haberler