Aşırı kilo beyni çabuk yaşlandırıyor

Aşırı kilo beyni çabuk yaşlandırıyor

Yapılan bir araştırma ile aynı yaş grubunda olan ama kilo olarak birbirlerinden farklı olan insanların beyin yapıları incelendi. Aşırı kilolu olanların beyinlerinin aynı yaştaki normal kilodaki insanlara 10 yıl daha yaşlı göründüğü ortaya çıktı.

A+A-

Aşırı kilosu olanların beyninin akranlarına göre daha fazla yaşlandığı ortaya çıktı. Yapılan bir araştırma ile aynı yaş grubunda olan ama kilo olarak birbirlerinden farklı olan insanların beyin yapıları incelendi. Aşırı kilolu olanların beyinlerinin aynı yaştaki normal kilodaki insanlara 10 yıl daha yaşlı göründüğü ortaya çıktı.

AK MADDE AZALIYOR

Beyin içindeki ak madde sayesinde iletişim sağlanmaktadır. İnsan yaşlandıkça beyindeki bu ak maddeyi kaybediyor. Cambridge Üniversitesi'nde yapılan bir araştırma neticesinde aşırı kilonun beyindeki ak madde kaybına neden olduğunu ortaya koydu.  

473 KİŞİDE YAPILAN ARAŞTIRMAYA GÖRE

 Araştırma Cambridge Yaşlanma ve Nörobilim Merkezi'nde yapıldı. Araştırmaya 20-87 yaş aralığında bulunan 473 kişi katıldı. Katılan bu 473 kişinin beyin durumları incelendi. Kilonun beyindeki ak madde oranını ancak orta yaştan itibaren etkilediği ortaya çıkarıldı.

DEMANS ETKİSİ ARAŞTIRILIYOR

Araştırmacılar yapılan çalışmayı ilerletmeyi düşünüyorlar. Kilonun örneğin Demans gelişiminde etkili olup olmadığının araştırılması üzerine çalışmayı devam ettirmeyi düşünen ekip çalışma hedeflerini beyin üzerine koymuş durumda.

AK MADDE KİLO BAĞLANTISI

Ekibin lideri Dr Lisa Ronan’un açıklamasına göre henüz “kilonun mu beyni yoksa beynin mi kiloyu etkilediğini” tespit edilmediği belirtiliyor. Çalışmayı yürüten isimlerden birisi olan Profesör Sadal Farooqi “kilo kaybı durumunda beyinde kaybolan ak maddenin yeniden oluşup oluşmadığını da ortaya çıkarmak istiyoruz” diyerek çalışmalarının devam edeceğiniz belirti.