Assos Müzik Festivali Başlıyor

Assos Müzik Festivali Başlıyor

Çanakkale'nin Ayvacık ilçesi Assos Antik Kenti Kadırga Koyu mevkiinde bu yıl birincisi yapılacak Assos Müzik Festivali, 20-21 Ağustos 2021 tarihlerinde gerçekleşecek. 

A+A-

Alanında usta müzisyenlerden oluşan, Latin ve dünya müziklerinden en güzel seçkileri rumba altyapısı ile düzenleyen enstrümantal müzik grubu Rumba Quartet, festivalin ilk konserinde müzikseverlerle buluşacak. 

İlk günün finali ise Grup Gündoğarken ile olacak. 50 yılı aşkın bir süredir Türk müzik tarihinde yerini koruyan grup Moğollar, festivalin finalinde sevenlerine her biri birbirinden güzel eserlerini seslendirerek festivalin bu yılki finalini yapacak. 

Kadın Oyunları Festivali, Köy Enstitüleri Fikir ve Kültür Günleri gibi kültürel etkinlikleri düzenleyen Atölye Kültür Sanat organizasyonu ile ve Kültür ve Turizm Bakanlığı, Ayvacık Belediyesi ve Artıbir'in katkıları ile gerçekleşecek festivalin direktörü Hasan Aldemir, pandemi şartlarına uygun olarak birincisini gerçekleştirecekleri festivali iki günde, üç konser ile sınırladıklarını söyledi. 

Aldemir, bu yıl pandemiden kaynaklı ülke olarak toplumun her kesiminin çok fazla yıprandığını, bu sebeple ellerini taşın altına koyarak festivalin ilk olmasına özel tüm konserlerin ücretsiz olacağını, bu sebeple festivale katkı sunan tüm kurum ve kuruluşlara sonsuz teşekkür ettiklerini söyledi.

Festivalin, sonraki yıllarda bölgenin tarihi, kültürel ve doğal dokusuna uygun olarak daha da ileriye taşımak niyetinde olduklarını söyleyen Ayvacık Belediye Başkanı Mesut Bayram ise böyle bir festivale katkı sunmaktan ve tesislerini açmaktan son derece mutlu olduklarını, Assos'un ve Ayvacık bölgesinin önemini kültür ve sanat yoluyla tüm dünyaya duyurmak istediklerini ifade etti. Bayram, kültür ve sanata desteklerinin artarak devam edeceğini kaydetti.