Atıklar işlenerek ambalaj yapılacak

Atıklar işlenerek ambalaj yapılacak

Teknoloji firması Dell, XPS 13 2'si 1 arada ürününün yeni ambalaj tepsisinde kullanılmak üzere kanal ve kumsallardan toplanmış plastikleri geri dönüştürdü.

A+A-

Teknoloji firması Dell, XPS 13 2'si 1 arada ürününün yeni ambalaj tepsisinde kullanılmak üzere kanal ve kumsallardan toplanmış plastikleri geri dönüştürecek bu sayede 1 yılda 7 bin 250 kg plastiğin okyanusa girmesi engellenecek.

Dell, ödüllü XPS 13 2'si 1 arada ürününü 30 Nisan 2017'den başlayarak okyanus plastiği ile paketleyecek. Ambalajın yine okyanusa dönmesini engellemek üzere Dell, her tepsiye HDPE (yaygın olarak geri dönüştürülebilir) olduğunu belirten No. 2 geri dönüştürülebilir sembolünü damgalayacak.

Süreç Nasıl İşleyecek

Okyanus plastikleri tedarik zinciri süreci, birden çok aşamadan oluşuyor: Dell'in bu alandaki iş ortakları, henüz okyanusa ulaşmadan kanallar, kıyı şeritleri ve kumsallardayken okyanus plastiklerinin önünü kesiyor. Daha sonra kullanılmış bu plastikler (yüzde 25) işleniyor, rafine ediliyor ve şişe, gıda saklama kapları gibi kaynaklardan gelen diğer geri dönüştürülmüş HDPE plastikler (yüzde 75) ile karıştırılıyor. Son olarak ortaya çıkan geri dönüştürülmüş plastik tabakası yeni ambalaj tepsilerine dönüştürülüyor; son ambalajlama ve müşteri teslimatı için sevk ediliyor.

2008 yılından bu yana Dell, tüketici tarafından atılmış plastikleri masaüstü bilgisayarları için geri dönüştürüp kullanıyor ve Ocak 2017 itibarıyla ürünlerinde 22,7 milyon kilogram geri dönüştürülmüş materyal kullanmaya ilişkin 2020 hedefine ulaşmış durumda.

Şirket, dışarıdan gelen malzemelerin ürün ve ambalajlar için girdi olarak kullanılabileceği bir döngüye giderek daha fazla odaklanıyor. Dell, plastik ve geri dönüştürülmüş karbon lifi içeren bilgisayar ve monitörler sunan ilk ve tek firma olmayı sürdürüyor.

Önceki ve Sonraki Haberler