AVM'lerde hijyen nasıl sağlanmalı

AVM'lerde hijyen nasıl sağlanmalı

Doç. Dr. Gülfem Terek Ece, açılması gündemde olan alış veriş merkezleriyle ilgili, müşteri ve çalışanların virüsten korunması için önlemlerin titizlikle alınması gerektiğini belirtti.

A+A-

Medical Park İzmir Hastanesi Tıbbi Mikrobiyoloji Uzmanı Doç. Dr. Gülfem Terek Ece, açılması gündemde olan alış veriş merkezleriyle ilgili, müşteri ve çalışanların virüsten korunması için önlemlerin titizlikle alınması gerektiğini belirtti. Doç. Dr. Gülfem Terek Ece, “Bu önlemler AVM’lere giriş prosedürlerinden havalandırma sistemlerine kadar geniş bir yelpazede sürekli denetim altında yürütülmelidir. Açık ortamlarda oluşan AVM’lerde bu geçiş, nispeten daha kolay olabilir. Ancak tamamen kapalı alanlara sahip olan AVM’ler çok daha ciddi önlemler almalıdır.” dedi.

Bilim alanında dünyanın önde gelen dergilerinden biri olan The Lancet Microbe’da yayınlanan bir makaleden bilgiler paylaşan Ece, “Bilim insanları Covid19’un tuvalet kağıdında üç saate kadar, tahta ve bez materyallerde iki güne kadar, cam ve kağıt paralarda dört gün, paslanmaz çelikte  yedi güne kadar aktif kalabildiğini tespit etmişlerdir. AVM’ler bu açıdan çok kritik bir yere sahip ticari ve sosyal alanlardır.” dedi.

Sınırlı sayıda kişi alınmalı

AVM’lerin sahip oldukları metrekareye göre müşteri kabul etmesi gerektiğini söyleyen Ece, “Giriş çıkışlar buna göre organize edilmelidir. Bu planlama sadece AVM genelinde değil, AVM içerisindeki mağaza ve restoran gibi faaliyet gösteren diğer birimlerde de ayrıca uygulanmalıdır. Kasa önlerindeki sosyal mesafe kontrol edilmeli. Restoran-cafe’lerde masa ve sandalye sayısı düşürülmelidir. Müşteriler, öncelikle bu mekânların dış bölümlerine yönlendirilmelidir.” dedi. Koronavirüs riskini azaltmak açısında AVM çalışanlarının vardiyalı çalışması gerektiğini söyleyen Doç. Dr. Gülfem Terek Ece, “AVM’ye maskesiz girişe izin verilmemelidir. Girişlerde yetkilendirilecek görevlilerce maske ve ateş kontrolü yapmalıdır. El dezenfektanı verilmelidir. Yapılan çalışmalar müşterilerin AVM’lerde üç saat, hafta sonları ise dört saat vakit geçirdiğini çalışanlar içinse bu sürenin sekiz- on saat arasında olduğunu göstermektedir. Maruziyetin azaltılması amacıyla dolaşım sınırlandırması yapılabilir.  Gün içerisi de de dezenfeksiyon molaları verilmelidir. AVM çalışanlarının vardiyalı çalışması uygulanabilir.” diye konuştu.

Yaz dönemine girildiği bu günlerde havalandırma sistemlerinin de riskli olabileceğini belirten Ece, “Çok sıcak günlerde enerji tasarrufu amacıyla uygulanabildiği bilinen % 100 iç hava ile iklimlendirme riskli olabilir. Ayrıca havalandırma sistemlerinin kontrolleri,  yetkili kurumlar tarafından mutlaka yapılmalıdır. Bir süre kullanılmamış klima sistemleri, kontrol edilmeden kullanılmamalıdır. Bu durum Covid-19 dışında diğer solunum sistemi patojenleri açısından da risk oluşturabilir.” dedi.

Kabin temizliği şart

Giyim üzerine çalışan mağazaların kabinlerinin giriş çıkışlardan sonra dezenfekte edilmesi gerektiğini vurgulayan Ece sözlerine şu şekilde devam etti. “Kıyafet deneme süreçleri bu dönemlerde kısıtlanmalı ya da bir süre yasaklanmalıdır. Denenmiş kıyafetlerin bir sonraki müşteriye kontrolsüz şekilde verilmesi engellenmelidir. Tuvalet ve dış mekan dezenfeksiyonları normalden daha sık sürede yapılmalı. Dezenfeksiyon malzemeleri için standardizasyona gidilmelidir. Çalışan sağlığı çok önemli bir diğer unsurdur. Çalışanların yeniden işe başlamaları öncesinde iş yeri hekimlerince gerekli muayeneler yapılmalı, fizik muayene ve temas öyküsü zemininde test uygulanmalıdır. Çalışanlar gün içerisinde belli aralıklarla ateş ölçümleri kayıt altına alınmalıdır.”