Avustralya göçmenlere ömür boyu yasak getirdi

Avustralya göçmenlere ömür boyu yasak getirdi

Parlamentonun aldığı karara göre göçmenler Avustralya’ya ömür boyu vize yasağı aldı. Gözaltındaki sığınmacı göçmenlerin ülkelerine dönüşü gerçekleştirilse dahi evlilik, iş, turizm gibi sebeplerle de Avustralya’ya girmesi yasak olacak.

A+A-

Avustralya’nın göçmenlere yasak kararı muhaletefetin tepkisini çekerken, iktidarı kınayanlar karar için Trumpizm benzetmesini yapıyorlar. Yasa parlamentodan geçti, senatonun onayına sunuldu. Avustralya’ya sığınmak için tekne yoluyla gelen mülteciler için karar aşaması sonuçlandı, göçmenlerin federal hükümet tarafından ülkeye girmesinin yasaklanması konusu parlamentodan onay aldı.

TEKLİF OYLAMAYA SUNULDU

Ülkeye tekneyle ulaşan ve ülkeye girdikten sonra yakalanıp gözaltına alınan mülteciler için iktidarda bulunan liberal ve ulusal parti koalisyonu tarafından teklif edilen ülkeye giriş yasağı teklifi mecliste oylamaya sunuldu. 69 olumsuz ve 73 olumlu oy alan tasarı şimdilik kanun olma yolundaki ilk adımını tamamlamış oldu.

Tasarı kanun olacak mı?

Tasarı parlamento tarafından kabul edilse de bunun bir Avustralya yasasına dönüşmesi süreci hala devam ediyor. Kanunlaşma için federal senato tarafından oylanması ve onaylanması gereken tasarının daha çok destekçisi olan kesim ise mecliste çoğunluk oluştursa da senatoda aynı durum söz konusu değil. Tasarının muhalefet tarafından desteklenmedikçe kanunlaşmasına pek mümkün gözüyle bakılmıyor.

MÜLTECİ HAKLARI

Trumpizm benzetmesi Mülteci haklarını savunan ve genelde muhalefetin oluşturduğu kesim ise dünyanın ve ülkenin genelinde yankılara sebep olan karar için Trumpizm benzetmesini kullanıyor. Ana muhalefetin İşçi Partisi Başkanı kararı saçma diye nitelendirirken, Avustralya Yeşiller Milletvekili ise Trump tarzı olarak değerlendirdi.