Avusturya Başbakanı Alexander Schallenberg istifa etti

Avusturya Başbakanı Alexander Schallenberg istifa etti

Sebastian Kurz siyaseti bıraktığını açıkladıktan kısa bir süre sonra, halefi Schallenberg de istifa etti.

A+A-

Avusturya Başbakanı Schallenberg istifa etti

Sebastian Kurz siyaseti bıraktığını açıkladıktan kısa bir süre sonra, halefi Schallenberg de istifa etti.

Avusturya eski başbakanı Sebastian Kurz'un siyaseti bıraktığını açıklamasından kısa bir süre sonra, halefi  Alexander Schallenberg de istifa etti.  

Alexander Schallenberg'in istifasıyla, karantinada olan ve Avrupa düzeyinde virüsten en çok etkilenen ülkeler arasında yer alan Avusturya, yeni bir hükümet kriziyle karşı karşıya kalacak. Bununla birlikte, görünürde bir seçim yok ve Schallenberg yaptığı açıklamalarda, iradesinin iktidar çoğunluğa önderlik eden Halk Partisi'nin (ÖVP) başına geçecek kişiye yol vermek olduğunu kaydetti. 

Hükümette yaklaşık 2 ay kaldıktan sonra istifa eden Schallenberg, ''Yeni Halk Partisi'nin federal parti lideri işlevini üstlenmek benim niyetim ve hiçbir zaman hedefim olmadı.  Avusturya'da en yüksek oyu alan partinin hükümet başkanı ve federal parti başkanının iki makamının da bir an önce tek elde birleştirilmesi gerektiğine kesin olarak inanıyorum" dedi.

İstifa,  ÖVP lideri ve eski şansölye Sebastian Kurz'un tüm siyasi görevlerden istifa ettiğini açıklamasından birkaç saat sonra gerçekleşti. Açıklamasında, ailesine odaklanmak için siyasetten çekildiğini söyleyen Kurz, kendisine yönelik yolsuzluk soruşturmaları nedeniyle Ekim ayında Şansölye görevinden istifa etmişti.  

Bazı yayın organlarında çıkan haberlere göre, mevcut İçişleri Bakanı Karl Nehammer, ÖVP'nin liderliğini devralacak ve aynı zamanda Federal Şansölye olacak. ÖVP'nin federal yürütme kurulu toplantısının Cuma günü yapılması planlanıyor.

Önceki ve Sonraki Haberler