Ayamama cazibe merkezi olacak

Ayamama cazibe merkezi olacak

İmamoğlu, dere çevresindeki çalışmaların haziran ayında bitirileceğini, yeşil alanıyla, rekreasyonuyla, İSKİ’nin yatırımlarıyla alanın tümünün ise 2022 yılında tamamlanmış olacağını açıkladı.

A+A-

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu, 13 kilometrelik Ayamama Deresi güzergahını ‘Yaşam Vadisi’ konseptinde düzenleyeceklerini söyledi. İmamoğlu, dere çevresindeki çalışmaların haziran ayında bitirileceğini, yeşil alanıyla, rekreasyonuyla, İSKİ’nin yatırımlarıyla alanın tümünün ise 2022 yılında tamamlanmış olacağını açıkladı. 

İstanbul Büyükşehir Belediye (İBB) Başkanı Ekrem İmamoğlu, kentin en sorunlu bölgelerinden Ayamama Deresi’nde incelemelerde bulundu. İncelemelerine, Ayamama’nın denize döküldüğü Ataköy sahilinde başlayan İmamoğlu, İSKİ’nin Ataköy İleri Biyolojik Atıksu Arıtma Tesisi ve Çobançeşme Fidanlık Alanı’nı içine alan yaklaşık 2 kilometrelik hattı, yürüyerek tamamladı. Küçükçekmece Belediye Başkanı Kemal Çebi’nin eşlik ettiği İmamoğlu’na İBB Genel Sekreter Yardımcısı Gürkan Alpay, İBB Park Bahçe ve Yeşil Alan Daire Başkanı Çağatay Seçkin, İSKİ Genel Müdürü Raif Mermutlu ve İSKİ Atıksu İnşaat Daire Başkanı Mahmut Kahraman tarafında çalışmalarla ilgili bilgi verildi.

“Yaşam Vadisi konseptini burada toplamak istiyoruz”

Bakırköy’den Ataköy, Bahçelievler, ardından Küçükçekmece’yi kapsayan Ayamama’da yürütülen çalışmaları çok önemsediğini ifade eden İmamoğlu, İSKİ’nin derenin debisini artırmaya yönelik havza genişletme çalışması yürüttüğünü, Park ve Bahçeler Müdürlüğünün de süreci toparlama çabası içinde olduğunu anlattı. 

İmamoğlu, “Bütün bu işlerimizi toparlayıp, bu gördüğünüz sahayı, insanların kullanacağı, D-100 karayolu üstünden ya da altından geçişin sağlanacağı, insanları kesintisiz Küçükçekmece’den Ayamama boyunca sahile kadar indireceği bir yeşil alan tasarımını, bir yaşam vadisi konseptini burada toparlamak istiyoruz. Kokusuz, atık sulardan arındırılmış bir Ayamama ortaya çıkarmayı amaçlıyoruz. 2 tarafına baktığınızda, aslında 26 kilometrelik yürüyüş yolunu, bisiklet yolunu, rekreasyon alanını İstanbul’a hediye etmek düşüncesindeyiz” diye konuştu.

“Ataköy sahilini de vatandaşa açmış olacağız”

İmamoğlu, yürütülecek çalışma ile Ataköy sahilini de halka açmış olacaklarını ifade ederek, şunları söyledi: 

“Vatandaşımız, sahilden yürüyerek, oradaki denizi hissederek Baruthane’ye ulaşacak. Bu; sadece bir gezi yolu, yürüyüş yolu değil, aynı zamanda yürüyerek metrobüse ulaşma yolu, Ataköy-İkitelli Metro Hattı’na ulaşma yolu, Marmaray’a ulaşma yolu olacak. Dolayısıyla, insanlarımız işine giderken de bu büyük vadiyi kullanacak. Çevresiyle beraber herkes, bu vadiye iyi davranacak. Ayamama’ya bugüne kadar hor davranıldı. Bundan sonra Ayamama’ya, İstanbul başta Büyükşehir olmak üzere tüm kurumlarıyla beraber iyi davranacak. O da bize iyi davranacak. Düşüncemiz, yeşil alanıyla, rekreasyonuyla, İSKİ’nin yatırımlarıyla, tümden bu alanı  2022 yılında bitirmek olacak.”

(Ajansbizim)