Ay'ın karanlık tarafında tespit edilen gizemli nesnenin sırrı ortaya çıktı

Ay'ın karanlık tarafında tespit edilen gizemli nesnenin sırrı ortaya çıktı

Ay'ın karanlık tarafında tespit edilen ''gizemli ev'' nihayet yakından fotoğraflandı ve gizemi sonunda çözüldü.  

A+A-

Ay'daki ''gizemli evin'' sırrı ortaya çıktı

Çinli Yutu 2 Ay aracı, Ay'ın karanlık tarafında meraka neden olan nesnenin sırrını ortaya çıkardı.

Ay'ın karanlık tarafında tespit edilen ''gizemli ev'' nihayet yakından fotoğraflandı ve gizemi sonunda çözüldü.  

Çinli Yutu-2 Ay gezgini tarafından ayın uzak tarafında fotoğraflanan ilginç  küp benzeri nesnenin sadece tavşan şeklinde küçük bir kaya olduğu ortaya çıktı.  

Aralık ayında, Çin'in ulusal uzay ajansı, 2019'dan beri ayın karanlık tarafını tarayan Yutu-2 ay gezgini tarafından çekilen gizemli bir görüntüyü paylaşmıştı. Resim, simetrisi ve düzlüğü nedeniyle uzmanları şaşkına çeviren bir yapıyı gösterdi. Araştırmacılar bunun bir ''ay kulübesi'' olabileceği konusunda şaka yaptılar. İnternet kullanıcılarının bazıları bunun ''uzaylı evi''olabileceğine dair spekülasyon yaptı.

Yutu 2, nesneye ulaşmak için engebeli kraterlerde yavaşça gezindi. Yaklaşık 60 metrelik yolculuk yaklaşık bir ay sürdü. Nesne yakından fotoğraflandı ve görüntüler dünyaya geri ışınlandı. Bunun tavşan şeklinde bir kaya olduğu belirlendi.  Ufuktaki keskin hatlı geometrik görünümü, basit bir perspektif, ışık ve gölge hilesiydi.

Gezicinin yer kontrolörlerinden biri, blogda kayanın bir tavşan gibi şekillendirildiğini ve önünde havucu andıran daha küçük kayaların olduğunu kaydetti. Ekip, görünümü ve Çince "Yutu" kelimesinin "yeşim tavşanı" anlamına gelmesi nedeniyle kayaya "Yeşim Tavşan" adını verdi.

Uzmanlar, bunun bir uzay etkisinden sonra enkaz olarak ayrılan bir moloz levhası olabileceğini öne sürmüştü.

Yutu-2, Ocak 2019'da Chang'e-4 iniş aracı ay yüzeyine dokunduğunda ve gezicinin inmesi için bir rampa açtığında aya ulaştı. Ayın uzak tarafına inen ilk görevdi.

O zamandan bu yana geçen 3 yıl içinde, Yutu-2  bin metreden fazla yol kat etti, şaşırtıcı derecede derin bir ay toprağı tabakasını ortaya çıkarmak için yere nüfuz eden radar kullandı ve kabuğun altındaki ay mantosundan kayaları tespit etti.  

Önceki ve Sonraki Haberler