Aykut Kocaman Antalyaspor Maçını Değerlendirdi

Aykut Kocaman Antalyaspor Maçını Değerlendirdi

Teknik Direktör Aykut Kocaman, 1-0 galibiyetle sonuçlanan Antalyaspor maçının ardından açıklamalarda bulundu.

A+A-

Mücadelenin ardından yayıncı kuruluşa ilk olarak maçı değerlendiren Teknik Direktörümüz Aykut Kocaman, “Aslında golün de ötesinde, topun oyunda kalma süresi, iki takımın ortaya koyduğu enerji, iki tarafın yapmak istedikleri adına yüksek şiddetli bir maç oldu. Gol bizim adımıza bu işin en güzel tarafıydı. Maçın özellikle ilk yarısında öne geçme gayreti genel hamlelerin bizim adımıza olduğu bir dönemdi. Öne geçmeyi başardık. Antalyaspor kaliteli oyunculardan kurulu güçlü bir takım. Durumları, bulundukları yerle eşleşmiyor. Oyuncu ve oyun kalitesi anlamında hak etmiyorlar. Bizim özgüvenimizi artırma adına önemliydi. Oyun bu şiddet ve standartta oldu. İlk yarıda çok istekli bir şekilde öne geçme gayretinin yüksek olduğu dönemdi ve öne geçmeyi başardık. İkinci yarı özellikle İsmail’in topu kaptırdığı ana kadar, 10-15 dakikalık bölümde farkı arttırmak için çaba sarf ettiğimiz dönemdi. O pozisyondan sonra takımda ciddi anlamda ofansif girişimlerle kontrol arasında bir kırılma oldu. Böyle bir maçı kazandığımız için mutluyuz. Tüm oyuncularımı gönülden kutluyorum” şeklinde konuştu.

Son dakikalarda yenen gollerle ilgili de konuşan Kocaman, “Aslında belki birkaç tane maçı net şekilde sayabilirim. Antalyaspor’un girdiği gol girişimlerinin daha az olduğu maçları ya berabere bitirdik ya da mağlup olduk. Umarım bu anlamda da bir dönüş olmuştur. İstediğimiz hedefe gitme açısından maçın belli bölümlerinde yapmak istediklerimizden bizi alıkoyan kaygılı oyun. Tabii sonuçlar buna fayda sağlayacak. Son derece kapasiteli bir takımız. Yarışa ortak olacağımızı düşünüyorum” ifadelerini kullandı.

Ligin 14. haftasında oynanacak Kasımpaşa maçını da değerlendiren Aykut Kocaman, “Fenerbahçe’de çalıştığım dönemlerde de bütün gayretim ortada. Takımı; 1-2 oyuncu, olmazsa olmaz oyuncu haline düşürmemek gerekiyor. Bunun son derece tehlikeli olduğunu düşünüyorum. Orta ve uzun vadeli takımlar için böyle. Süreç uzun sürdü. Hafta içinde daha zorlu bir Adana Demirspor ile kupa maçımız var. Lig maçı için 1 haftalık bir süremiz var. Türkiye gibi bir ülkede 1 haftada neler olabileceğini göreceğiz. Janssen yok, Soldado da olmazsa, total enerjiyi ortaya çıkaracak, takım üretkenliğini arttıracak bir şeyler yapmaya çalışacağız. 1 hafta zamanımız var” diyerek sözlerini noktaladı.

Basın Toplantısı

Maçın ardından düzenlenen basın toplantısında ilk olarak maçı değerlendiren Teknik Direktörümüz Aykut Kocaman, ardından basın mensuplarının sorularını yanıtladı. Aykut hocanın basın toplantısında yaptığı açıklamalardan derlediklerimiz şu şekilde;

“Bu bir tercih. Rakip, bizim durumumuz ve pek çok şey yan yana getirildiği zaman son derece doğru tercihlerden bir tanesiydi. Ortada bir süreç ve oyunun gidişatı var. Oynayan bir grup var. Hepsini yan yana getirince böyle bir tercihin doğru olacağını düşündük. Ayrıntılara çok fazla girmek istemiyorum.”

“İnsanların nasıl dinlediğini, ne anladıklarını bilemiyorum. Geçen haftada söylemiştim. Bizim dünyamız başka bir dünya oldu. Bu anlamda yanıt vermek istemiyorum. Maçtan önce söylediğim şuydu; son derece önemli oyuncuları var, dünya standartlarında. Bu oyunculara geçiş kolay olursa sıkıntı yaratabileceklerini söyledim. Sadece Fenerbahçe karşısında değil, dünyadaki her takıma sıkıntı yaratabilecek çapta oyuncular. Maç öncesi kurguladığımız şekilde topu bu oyuncuların etrafından çevirebilirsek bizim için büyük avantaj olacaktı. Herkes bir şey söylüyor. Bu tip yorumları yapanlara bir şey diyemiyorum. Söyleyerek bunları aydınlatma şansım yok. Kimse de aydınlanmak istemiyor. Biz kazanmak için geldik, kazanmak için oynadık ve kazandık.”

“6 puan fark var. Haftaya ezeli rakiplerimiz birbirleriyle oynayacaklar. Bizim galibiyetlere devam etmemiz lazım. Rakiplerimizin ne yaptıklarıyla ilgilenmeden biraz daha puan ortalamamızı önce doğal haline sonra şampiyonluğa yetecek haline getirmemiz gerekiyor.”

“3 puanlı sistemde puan farkının artması da tamamen kapanması da ihtimal dahilinde. Devreyi önde kapamak harika bir şey olur. Ama öbür taraftan da liderle, aramızdaki puan anlamında en azından 1 maçlık seviyeye indirmek, ikinci yarı adına bir avantaj sağlar. Bunu başarabilirsek ikinci yarı adına umut verici şeyler vaat edebilir. Evet, maçın içinde lehte ve aleyhte pozisyonlar var. Aynı maç içinde bu kadar farklı kararlar inanılır gibi değil. Hakemler hep aynı şeyi yapıyorlar. Biz oyunumuzu geliştirmeye çalışıyoruz. Hakemlerin de en azından benzer pozisyonlarda karar standartlarının olması lazım. Garip garip kararlar vardı. Aynı davranışı Antalyasporlu oyuncu yaparken farklı Fenerbahçeli yaparken farklı kararlar vardı. O ana göre enteresan kararlar vardı.”

“Bizim önce maç kazanmamız lazım. Puan ortalamamızı yukarı çıkarmak gerek. Sonra rakiplere bakmak gerek. Hemen havaya girmeye gerek yok. Bizim ciddi bir şekilde maç kazanmaya devam etmemiz lazım. Sezon anlamında en önemlisi, kazanan takım duygusunu yakalamaya ihtiyacımız var.”

İlgili Haberler