Bağdat'ta Anlaşma: Türk Askeri Başika'dan Çekiliyor

Bağdat'ta Anlaşma: Türk Askeri Başika'dan Çekiliyor

Başbakan Binali Yıldırım Irak Başbakanı Haydar el İbadi ile görüşmesinde şu açıklamalarda bulundu: "Irak'ın toprak bütünlüğüyle ilgili sıkıntılar giderildiğinde Türk askeri Başika’dan çekilecek.

A+A-

Bağdat’ta Anlaşma: Türk Askeri Başika’dan Çekiliyor
Başbakan Binali Yıldırım Irak Başbakanı Haydar el İbadi ile görüşmesinde şu açıklamalarda bulundu: "Irak'ın toprak bütünlüğüyle ilgili sıkıntılar giderildiğinde Türk askeri Başika’dan çekilecek.” İbadi ise buna yanıt olarak: "Sorun en yakın zamanda çözülecek inşallah. Bu tutumunuz için teşekkür ediyorum.” Irak Devlet Televizyonu bu haberi “Türk akerinin Başika’dan çekilme konusunda karara varıldığı” şeklinde yayınladı.

Yayınlanan Ortak Bildiri
Görüşmelerin ardından ortak bir bildiri yayınlandı. Yüksek Düzeyli Stratejik İşbirliği Konseyi toplantısı (YDSK) kararları doğrultusunda yayınlanan bildiride her iki devletin de toprak bütünlüğüne saygı duyulması gerekliliği ve teröre karşı ortak hareket konusunda söylemler bulunuyor. Böylelikle Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın İbadi’yi hedef alan konuşmalarından sonra ilişkilerin normale dönmesi konusunda belki de en önemli adım atılmış oldu.

Yıldırım’ın Konuyla İlgili Açıklaması
Görüşmelerin ardından başbakanın konuyla yaptığı ilk açıklama ise şöyle: "İbadi'nin PKK ile ilgili açıklamaları önemli. Teröre karşı birlikte neler yapabileceğimizi gösteriyor. Başika'daki Türk askeri varlığını DEAŞ'ın temizlenmesine uygun olarak çözüme ulaştıracağız.” Irak Devlet Televizyonu’nun mevzu bahis haberi yapmasından sonra ise liderler basın mensuplarının önünde açıklamalarda bulundular.

Muhabirin Türk Askeri Ne Zaman Çekilecek Sorusu
Basın toplantısı devam ederken muhabirlerden birinin Başbakan Binali Yıldırım’a Türk askerinin Başika’dan ne zaman çekileceğini sorması üzerine Yıldırım bu soruyu şu şekilde cevapladı: ”Şunu az önce ifade ettim. Bu konuyu etraflıca konuştuk. Başika'nın nasıl başladığını hangi hizmetler gördüğünü anlattık. Oradaki unsurlarımız önemli bir vazifede bulundular. Irak'ın egemenliği konusunda hassasiyetimizi ifade ediyoruz. Burada işler yoluna girdiğinde gereken neyse yapılacak."