Bakan Ağbal’dan Mükelleflere KDV İadesi Müjdesi

Bakan Ağbal’dan Mükelleflere KDV İadesi Müjdesi

Bakan Ağbal indirimli oranda mal ve hizmet tesliminde bulunan mükelleflerin nakit iadelerini aynı sene alabileceklerini açıkladı.

A+A-

Geçtiğimiz günlerde Meclisten geçen ve Katma Değer Vergisi (KDV) kanunu’nda düzenlemeler yapan değişikle ilgili Maliye Bakanı Naci Ağbal açıklamalarda bulundu. Buna göre Maliye Bakanlığı’na, indirimli oranda mal ve hizmet teslimi yapan mükelleflerin vergisine yönelik nakit iadelerin sonraki yılı beklemeden alabilmeleri için talimat verildiğini belirtti. Bakan bu değişikliğinin ehemmiyetini ise şu sözlerle vurguladı: "Maliye Bakanlığı verilen bu yetki uyarınca, indirimli oranda mal ve hizmet tesliminde bulunan mükelleflerin nakden iadelerini aynı yıl içinde yapabilecek.

Böylelikle mükellefler alışları sırasında ödedikleri ancak mahsup yoluyla alamadıkları katma değer vergisini yıl içinde nakit olarak alabilecek." Ağbal para ihtiyacı bulunan işletmelerin böylelikle hem finansman sağlayabilecekleri hem de bunun para yükünden sorumlu olmayacaklarını da belirtti.

Naci Ağbal’dan Bir de Hatırlatma

Maliye Bakanı bunlara ek olarak, Ocak ayında yurttaşların sorumlu olduğu iki önemli ödeme olduğunu ise şu sözlerle anımsattı: "Biliyorsunuz 6736 sayılı Alacakların Yapılandırılması Kanunu ile çok önemli imkanlar getirdik. Vatandaşlarımız kanuna büyük ilgi gösterdi. Vergi alacaklarının yeniden yapılandırması kapsamında bugüne kadar 8,5 milyon başvuru aldık, 83,8 milyar lira alacağı yapılandırdık, yaklaşık 14 milyar lira tahsilat yaptık. Bu ay yapılandırma yasası kapsamında ikinci taksitlerin ödenmesi gerekiyor. Kanunun getirdiği imkanlardan yararlanabilmek için ilk iki taksidin süresinde ödenmesi şartı var. İlk taksitlerini ödeyen vatandaşlarımız, bu ay ikinci taksitlerini ödemeyi unutmasınlar. Lütfen ödemeleri son güne bırakmadan ödesinler." Aynı zamanda vatandaşların Motorlu Taşıtlar Vergisi’nin (MTV) ilk aidatının da ödenmesi gerektiği hususunda uyarılarda bulundu.