Bakan Müezzinoğlu, gündemdeki konulara ilişkin açıklama yaptı

Bakan Müezzinoğlu, gündemdeki konulara ilişkin açıklama yaptı

Emeklilere verilecek maaş promosyonunda her geçen bir açıklama gelmeye devam ediyor.

A+A-

Emeklilere verilecek maaş promosyonunda her geçen bir açıklama gelmeye devam ediyor. Geçen günlerde bankaların isteklerinin emeklileri promosyondan vazgeçirdiği şeklindeki haberlerin üzerinden kısa bir süre geçmeden Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Mehmet Müezzinoğlu’nun yapmış olduğu "Bankalar belli güvenceler istiyor. Protokolsüz para vermeleri de beklenemez" açıklaması geldi.

Emeklilere maaş promosyonunda bankaların emeklilerden isteklerinin kabul edilemez olduğu ile ilgili yapılan değerlendirmeler üzerine Bakan Müezzinoğlu’nun yapmış olduğu "Bankalar belli güvenceler istiyor. Protokolsüz para vermeleri de beklenemez" diyerek bankaların bazı teminatlar almak istediğine vurgu yaptı.

Genel Sağlık Sigortası konusunda da açıklamada bulunan Bakan "Kapsam dışında olan vatandaşlarımız gelir testine tabii idiler. Yaklaşık 7 milyon vatandaşımıza diyoruz ki gelir testine gitmene gerek yok. Bu ay yasalaştıracağız. Aylık 53 lira ödedikleri takdirde GSS kapsamına girecekler. Emeklilikte yaşa takılanlar sağlık hizmeti alamıyorlardı onlar da bu 53 lirayı ödeyerek GSS kapsamına girecekler.” diyerek aylık 53 lira ödemeleri yeterli bilgisini verdi.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Mehmet Müezzinoğlu’nun gündeme dair bilgi verdiği diğer konular ise şunlar;

BÜYÜKANNEYE TORUN MAAŞI

Yoğun talep var. Yaklaşık 105 bin başvuru var 27 bin 30'u bizim şartlarımıza uygun. Dünyaya örnek bir proje olsun istiyoruz.

TAŞERON İŞÇİLER

Taşeron işçiler sabırlı olun, bu konuyu en yakın zaman içinde çözeceğiz. Yeni bir yama yapalım dersek, yeni yamanın çerçevesi farklı olacak. Kamu çalışanı reformu yapmayı başaracaksak sistemin bütüncüllüğü içinde çözeceğiz. 4a, 4b, 4c çalışanlarına statü koyacağız. Bunlar referandumdan sonra konuşulacak.

KIDEM TAZMİNATI

Eskiye göre daha iyi bir noktadayız. Referandumdan sonra bunu masaya yatırıp sendikalarımızla bu konuyu konuşacağız. Bazı haklar var o kazanımlardan geri adım atmıyoruz. Mevcutlarda kazanımlardan yüzde 10'luk geri adım olacaksa onlara mevcut statü ile devam edin diyeceğiz. İster burada devam et, istersen fona gel diyeceğiz.

KAMU PERSONEL REFORMU

Kamuya girdiğinde kendini geliştirip geliştiremediğini ölçen sistem, mesleğini geliştirip geliştirmediğine bakmalı. Kamudan beklenilen hizmeti alamayız.

 

Emeklilere promosyonla ilgili koşulları da değerlendiren Bakan, "Bankalar belli güvenceler istiyor. Protokolsüz para vermeleri de beklenemez" ifadelerini kullandı.