Bakanlık Grip Uyarısında Bulundu

Bakanlık Grip Uyarısında Bulundu

Sağlık Bakanlığı aile hekimlerinden aldığı numunelerin incelenmesi sonucunda grip salgını uyarısında bulundu.

A+A-

Sağlık Bakanlığı’na gelen hasta bilgilerini inceleyen uzmanların vardığı sonuca göre her 3 hastadan birisinde grip virüsü var açıklamasında bulunuldu.

Sağlık Bakanlığı yurt genelinde 17 ilden toplam 180 aile hekiminin yakın zamanda bakmış olduğu hastaların numunelerini analiz etti. Analiz sonucuna göre %34,6’sında grip virüsüne rastlandı. Mevsimsel olarak grip virüsünün yaygın olmasının normal olduğuna vurgu yapan Grip Bilim Kurulu Üyesi Prof. Ceyhan, “grip vakalarında artış yaşanacak” diyerek vatandaşları uyardı.

KIŞ HASTALIKLARI

Kış mevsiminin en çok rastlanan hastalığı olan grip vatandaşları rahat bırakmıyor. Hastaneye gidenlerin 3’te 1’i grip yüzünden hastalandığı tespit edildi. Hastanelerin acil servisleri başta olmak üzere her kademe sağlık birimlerinde yoğunluk yaşanıyor. Sağlık birimlerindeki yoğunluğun grip salgınından dolayı olduğu belirtildi.

NUMUNELER ANALİZ EDİLİYOR

Hasta numunelerinin analiz edilmesine devam ediliyor. Grip virüsünün yayılması sürecinin bitmediği ve hala devam ettiği gripten korunmak için bol bol meyve yenilmesi gerektiği üzerinde duran uzmanlar ayrıca ellerin bol su ve sabunla yıkanması gerektiği üzerinde duruyor.

VAKALARDA ARTIŞ VAR

Grip Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Mehmet Ceyhan, “Şu an olağan süreci yaşıyoruz. Bu sene havalar erken soğuduğu için grip vakalarının maksimuma ulaşma süresi de erken olacak. Vakalarda artış yaşanacak. Virüsleri ilkbahar aylarına kadar görmeye devam edeceğiz. Risk gruplarının mutlaka aşılanması gerekir. Zamanın önemi yok. Ne zaman yaptırırlarsa 6 ay süreyle korur. Şu an görülen virüs tipleri, aşının önleyebildiği tipler. Bir de gün içinde mutlaka 4-5 kere elleri bol sabun ve suyla yıkamak çok önemli” diyerek temizliğe önem verilmelidir diyerek aşının önemine vurgu yaptı.

Önceki ve Sonraki Haberler