Başbakan Yıldırım İzmir'e Yapılan Yatırımları Açıkladı

Başbakan Yıldırım İzmir'e Yapılan Yatırımları Açıkladı

AK Parti Genel Başkanı ve Başbakan Binali Yıldırım, Evet Platformu'nca İzmir Gündoğdu Meydanı'nda "Aşkımız Memleket Millet İçin Evet" sloganıyla düzenlenen İzmir Buluşması’na katıldı.

A+A-

Başbakan Yıldırım, sıcaklığın, samimiyetin şehri İzmir'in güzel insanlarının bugün Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ı ağırladığını söyledi.  

İzmir'in hem Mustafa Kemal Atatürk'ü hem Adnan Menderes'i bağrına basan şehir olduğuna işaret eden Yıldırım, İzmir'in hem Cumhuriyet'i hem de demokrasiyi kucakladığını vurguladı.

İzmir'in 1930 yılında Türkiye'nin ilk demokrasi denemesinde önde giden şehir olduğuna dikkati çeken Yıldırım, şöyle konuştu:

"Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün teşvikiyle Serbest Fırka'yı kuran Fethi Bey kuruluşunu burada demokrasinin merkezinde İzmir'de yaptı. İzmir 4 Eylül 1930'da Fethi Bey'i muazzam bir kalabalıkla karşıladı, Aynen bugünkü gibi. İzmir demokrasiye hasretti, İzmir baskılardan yılmıştı. İzmir huzur istiyordu, yatırım istiyordu, özgürlük ve demokrasi istiyordu. On binlerce İzmirli Fethi Bey'i bağrına bastı. Yaşanan olaylar sebebiyle bir polis kurşunuyla 14 yaşında bir çocuk, bir genç hayatını o gün kaybetti. Çocuğun babası oğlunun naaşını kucağına alarak Fethi Bey'in önüne geldi ve dedi ki 'İşte sana ilk kurbanımız, bizi tek parti zulmünden kurtar artık. Ne yazık ki 1930'daki o demokrasi denemesi başarısız oldu."

Demokrat Parti kurulduğunda da yine İzmir'in önde yer aldığını ifade eden Yıldırım, "İzmir evladına, hemşehrisine Adnan Menderes'e sahip çıktı. İzmir o gün bir kez daha demokrasi ve özgürlük mücadelesinde en önde yer aldı. 46 seçimlerinde İzmir, Demokrat Partiye yüzde 70 oy verdi. 1950 seçimlerinde İzmir, Demokrat Partiyi tek başına iktidara getirdi." dedi.

İzmir'in merhum Adnan Menderes'ten sonra cezalandırıldığını, ihmal edildiğini söyleyen Yıldırım, "Ege'nin incisi, Akdeniz'in huzur limanı İzmir yatırımlardan, hizmetlerden hakkını alamadı." diye konuştu.

İZMİR'E YAPILAN YATIRIMLAR

Yıldırım, İzmir'e 15 yılda 41 milyar liralık yatırım ve destek sağladıklarını, 2002'de 2,8 milyar dolar olan İzmir'in ihracatının geçen yıl 8,5 milyar dolara yükseldiğine işaret etti.

Başbakan Yıldırım, İzmir'in ilçelerine doğalgaz yatırımlarının devam ettiğini, üniversite sayısını 6'ya çıkardıkları İzmir'de yurt kapasitesini 10 binden 16 bine yükselttiklerini kaydetti.

Yıldırım, İzmir'de 2002'de 23 olan mavi bayraklı plaj sayısını 47'ye yükselttiklerini dile getirdi.

Gördes Barajı'yla kentin içme suyu problemini çözdüklerini ifade eden Yıldırım, İzmir'in 2050'ye kadar içme suyu problemlerinin olmadığını aktararak, "Yolları böldük, hayatları birleştirdik, yolları böldük, milleti birleştirdik, yolları böldük, gönülleri birleştirdik. Yolları böleriz de Türkiye'yi böldürtmeyiz." dedi.

Yeni açılan Konak Tüneli'ni 21 milyon İzmirlinin kullandığını, Adnan Menderes Havalimanı'ndaki yolcu sayısının 2 milyondan 12 milyona yükseldiğini söyleyen Yıldırım, bugüne kadar 363 milyon İzmirlinin kullandığı İZBAN'ı Selçuk ve Bergama'ya kadar uzatacaklarını belirtti.

Bayraklı Şehir Hastanesi inşaatına başlandığını, ilçelerde 9 hastane yapımına devam edildiğini kaydeden Yıldırım, İzmir'i İstanbul'a komşu kapısı yapacak İzmir-İstanbul otoyolunun bitiminde İzmir'den İstanbul'a 2 saat 50 dakikada gidileceğini anlattı.

"Sabah kahvaltıda İstanbul'da, akşam yemeğinde İzmir'de olacaksınız." diyen Başbakan Yıldırım, İzmir-Ankara arasındaki hızlı tren projesinin 2020'ye kadar tamamlanacağını ve şu anda trenle 14 saat süren İzmir-Ankara arasının 3,5 saate ineceğini kaydetti.

Yıldırım, Yiğitler Barajı'nın temelinin dün atıldığını hatırlatarak, 7 baraj yapımının devam ettiğini söyledi.

İzmir'in sporda Türkiye'nin en köklü şehri olduğunu ifade eden Yıldırım, kente 3 yıldır yapmaya çalıştıkları Alsancak, Göztepe ve Karşıyaka statlarının sürekli engellendiğini vurguladı. Yıldırım, "Altay, Göztepe ve Karşıyaka taraftarlarına sesleniyorum, bütün engellemelere rağmen statlarımızı yapıyoruz. Siz de lütfen bu istemezükçülere gereken dersi verecek misiniz?" dedi

Önceki ve Sonraki Haberler