Başkan Pekdaş'tan Kılıçdaroğlu'na Gültepe Raporu

Başkan Pekdaş'tan Kılıçdaroğlu'na Gültepe Raporu

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu ile bir araya gelen Konak Belediye Başkanı Sema Pekdaş, Kılıçdaroğlu'na Glütepe'de yaşanan sel felaketi ve yapılan müdahalelerle ilgili bilgi verdi.

A+A-

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu ile Ankara'da biraraya gelen Konak Belediye Başkanı Sema Pekdaş, Kılıçdaroğlu'na Glütepe'de yaşanan sel felaketi ve yapılan müdahalelerle ilgili bilgi verdi. Başkan Pekdaş, kendisini Türkiye Büyük Millet Meclisi'ndeki makam odasında kabul eden Kılıçdaroğlu'na sel felaketiyle ilgili rapor sundu.

İMAR PLANINI DA ANLATTI

CHP'nin aynı zamanda İzmir Milletvekili de olan Genel Başkan Kemal Kılıçdaroğlu, yaşanan sel felaketi ile ilgili, "geçmiş olsun" dileklerinde bulundu. Konak Belediye Başkanı Sema Pekdaş, görüşmede, sel felaketinden en çok etkilenen yer olan Gültepe semti ile ilgili hazırladıkları yeni imar planları hakkında Genel Başkan Kılıçdaroğlu'na kısa bir sunum yaptı. Üç yıla yakın bir sürede hazırlanan yeni Gültepe İmar Planları'nın, haziran ayında yapılacak olan belediye meclis toplantısında gündeme alınacağını aktaran Pekdaş, planların uygulamaya geçmesi ile bölgedeki çarpık yapılaşmanın önüne geçileceğini kaydetti.

CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu ile yaptığı görüşme sonrası açıklamalarda bulunan Sema Pekdaş, "Gültepe, İzmir'de yaşanan çarpık yapılaşmanın en çarpıcı örneklerinin bulunduğu bir bölge. Yılların biriktirdiği sorunla karşı karşıyayız. Eğim, yer altı suları ve dere yatakları dikkate alınmadan yapılaşma yapılmış. Burada doğru dürüst ne bir yeşil alan, ne bir yol, ne de bir sosyal donatı alanı var. Biz göreve gelir gelmez Gültepe'nin geleceğini planlamak amacıyla harekete geçtik. Burada yaşayan vatandaşlarımızla toplantılar yaptık. Onların düşüncelerini aldık. Onlardan gelen talepler doğrultusunda, yolları, parsel büyüklükleri ile modern bir kent hayatını yaşama geçireceğimiz bir plan ortaya çıktı. Bu planda eğimli alanlar, yapılacak düzenleme ile yeşil alan ve rekreasyon alanları olarak bölgeye kazandırılacak. Böylece her yağmur sonrası yaşanan su baskınları ve sel felaketlerinin önüne geçmiş olacağız" diye konuştu.