Başkent’in parkları yağmur suyu ile sulanacak

Başkent’in parkları yağmur suyu ile sulanacak

ANFA Genel Müdürlüğü ilk etapta Göksu Parkı’nda yağmur suyu toplama deposunu kurdu.

A+A-

Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş, Ankara’nın 40 prestij parkında yağmur suyu depolama sistemine geçeceklerini açıkladı. 

Su tasarrufu sağlayacak yeni bir projeyi hayata geçiren ANFA Genel Müdürlüğü, Ankara’nın tüm yeşil alanlarında kullanılmak üzere ihtiyaç duyduğu sulama suyunu yağmur suyu deposu kurarak karşılamaya başlayacak.

Sosyal medya hesapları üzerinden yaptığı paylaşımla, alternatif sulama sistemi hakkında bilgi veren Mansur Yavaş, “Kentimizin 40 prestij parkında sulamada kullanılması için yağmur sularını depolayacağız. Çatılarda biriken yağmur sularını biriktirerek, yeşil alanların sulanmasında kullanacağız. Çocuklarımızın su sıkıntısı çekmeyeceği bir yaşama sahip olmaları için çalışıyoruz” dedi.

ANFA Genel Müdürlüğü, yağmur sularını depolama yöntemiyle biriktirerek etkin şekilde yeşil alanların sulanmasında kullanacak. İdari bina ve işletmelerin çatılarından akan yağmur sularının toplandığı su deposunu ilk olarak Göksu Park’ta kuran ANFA, önümüzdeki süreçte Başkent’in tüm parklarında da 20 ton ve üzeri kapasiteli yağmur suyu depolama alanları oluşturmayı planlıyor. 

Su israfını büyük ölçüde azaltmayı hedefleyen Büyükşehir Belediyesi, barajlarda su seviyesinin alt sınırlara düşmesi nedeniyle Başkent’in su kaynaklarını doğru ve etkin şekilde kullanmayı amaçlıyor. (AjansBizim)