Bazı Kamu Şirketleri Varlık Fonuna Devredildi

Bazı Kamu Şirketleri Varlık Fonuna Devredildi

Hazineye bağlı olarak faaliyetlerine devam eden kamu sermayeli şirketler ve özelleştirilme süreci yaşayan bazı şirketlerin hisseleri Türkiye Varlık Fonu’na devredildi.

A+A-

Ziraat Bankası, Ptt, Türksat, Botaş, Eti maden, Çaykur, Borsa İstanbul (BİST) Bakanlar Kurulu Kararıyla varlık fonuna devredildi. Hazineye bağlı olarak faaliyetlerine devam eden kamu sermayeli şirketler ve özelleştirilme süreci yaşayan bazı şirketlerin hisseleri Türkiye Varlık Fonu’na devredildi.

BAKANLAR KURULU KARARI İLE

Başbakanlık’ın yapmış olduğu yazılı açıklamaya göre devredilen şirketlerin çalışmalarına devam edeceği eskiden olduğu gibi paydaşlarla işbirliğine devam edileceği vurgulandı. Açıklamada mevcut yönetimlerin devam edeceği, işletme politikaları, iş planları, yatırım kararlarına uygun olarak devam edeceği şirketlerde ortaklıkları bulunan uluslar arası finans kuruluşları dahil bütün paydaşlara işbirliği aynen devam edeceği belirtildi.

STRATEJİ YATIRIM PLANI UYGULANACAK

Türkiye Varlık Fonu'nun ilgili söz konusu şirketleri Bakanlar Kurulu’nda onaylanacak “Stratejik Yatırım Planı” çerçevesinde yöneteceği bilgisi verildi.

VARLIK FONUNUN GÖREVLERİ

Varlık Fonu’nun faaliyet konusu fon kurulumu ve yönetilmesi, sermaye piyasasına derinlik kazandırmak, yurt içindeki kamu varlıklarını ekonomiye kazandırmak, dış kaynak arayışına girerek dış kaynak bulmak, büyük yatırımlara öncülük etmek gibi görevler ile Türkiye Varlık Fonu Yönetimi Anonim Şirketi kuruldu. Kurulan Varlık Fonu’na devredilen şirketlerin Danıştay denetiminden muaf olduğu ve fondaki şirketlerin denetimden muaf olacağı tahmin ediliyor.