Belçika’da Covid-19 testi eczanede satılacak

Belçika’da Covid-19 testi eczanede satılacak

Belçika’da, evde kendi kendine Covid-19 taraması yapılmasını sağlayan hızlı testler eczanelerde satışa sunuluyor.

A+A-

Belçika’da, evde kendi kendine Covid-19 taraması yapılmasını sağlayan hızlı testler eczanelerde satışa sunuluyor.

Belçika’da koronavirüs mücadelesini kolaylaştırması beklenen “test stratejisi 2.0” adlı yeni bir uygulamayla, herkesin evde kendi kendine yapabileceği Covid-19 testleri bugünden itibaren eczanelerde satılmaya başlanıyor.

Brussels Times gazetesinin internet sitesinde yer alan habere göre, Belçika, böylece maske-mesafe gibi tedbirlere ek olarak virüsü kontrol etmede savunmanın 3 hattı olarak düzenli PCR testleri, hızlı testler ve kendi kendine yapılan testleri hayata geçiriyor. 

Yaklaşık 15 ila 30 dakikada sonuç vermesi beklenen bu pratik testi uygulayan kişinin pozitif çıkması halinde, kesin tanı için PCR testi randevusu alması ve bir sağlık merkeziyle bağlantıya geçmesi tavsiye ediliyor.

Vatandaşın kendisinin yapacağı testler şimdilik yalnızca eczanelerde satılacak.  Ancak bunların marketlerde de satılması önerileri de bulunuyor. Testler konusunda sorumlu yetkili olan Herman Goossens, düzenlediği basın toplantısında markette satış fikrine karşı olduğunu belirtirken, eczaneler aracılığıyla satışın vatandaşa nasıl kullanacağı konusunda bilgi verilmesini de sağlayacağını söyledi.

Belçika Sağlık Bakanı Frank Vandenbroucke ise hızlı testlerin her etkinliğe açık bir bilet olarak görülmemesi gerektiği uyarısında bulunarak, ziyarette ya da yüksek riskli biriyle temasta ihtiyaç duyulması halinde yapılabilecek bir test olduğuna dikkati çekti. Bakan Vandenbroucke, bu testlerde negatif çıkan kişinin yine de Covid-19’a yakalanmış olabileceğini ve bu testlerin önlemlerin yerini almadığını hatırlattı.

Şu ana kadar eczanede satılacak testler için Roche ve Biosynex firmalarına onay veren Belçika’da, bu testlerin fiyatının da 7-8 Avro olması (65-75 TL) bekleniyor. Ancak Sağlık Bakanı Vandenbroucke, mali sorunlar içindeki kişilere için bu testlerin sağlık sigortası kapsamına alınmasına çalışacaklarını söyledi. Ajansbizim