Belçika’da Evden çalışma zorunlu oluyor

Belçika’da Evden çalışma zorunlu oluyor

Belçika Başbakanı Alexander de Croo, maske kullanımının yaygınlaştırılacağını ve mümkün olan sektörlerde evden çalışmanın zorunlu hale getirileceğini açıkladı.

A+A-

Belçika: Maske takmak ve evden çalışmak zorunlu hale geliyor

Yeni vaka patlaması karşısında Belçika, yeni önlere başvuruyor ve gevşettiği önlemleri sıkılaştırıyor.

Ülkede koronavirus salgınına karşı mücadele kapsamında bu önlemelere yeniden başvuruluyor.

Belçika’da bundan böyle 10 yaşından başlayarak herkes için maske takmak zorunlu hale getiriliyor. Bundan önceki yaş sınırı 12 idi. Maske artık, toplu ulaşım araçlarında, bar, lokanta ile tiyatro ve sinema salonlarında ve açık hava etkinliklerinde takılacak. 

Bundan önceki uygulamada, sağlık kodu kontrolünden geçenler kapalı alanlarda maskelerini çıkarabiliyordu.

Öte yandan, sağlık kontrolü uygulaması, Noel Pazarları da dahil olmak üzere, kapalı alanlarda 50, açık alanlarda 100’den fazla kişinin bir araya geldiği etkinliklere, kültürel alanlar ile lokanta ve barlara da yaygınlaştırılıyor.

Belçika’da ayrıca, BioNTech aşısının klinik deneylerinin sonuçlarının alınmasından sonra sağlık otoritelerinin onay vermesi halinde gönüllülük temeli üzerinde 5-11 yaş arası çocukların aşılanmasına da başlanacak.

Başbakan De Croo, “Hayal kırklığını iyi anlıyorum (…) uyanık kalmak, hep birlikte ihtiyatlı olmak, kendimizi ve çevremizi korumak, sağlık personelinin tahammül sınırlarını aşmamak için çok önemli” dedi.

Sağlık Bakanı Frank Vandenbrucke de “Bu önlemleri almak kolay olmadı. Ö en alt düzeyde bulunuyor. Halen bir vaka patlaması yaşıyoruz” dedi.

Hükümet, ek olarak, üçüncü doz aşı kampanyasına hazırlanıyor.

Belçika, geçen hafta günde ortalama 10 bin 300 yeni vaka ile bir yılı aşkın bir süredir ulaşılmayan seviyelere çıkmaya başladı.

Ülke, yüzde 25’i yoğun bakım hastası olmak üzere günde ortalama 2.000 kişinin hastaneye kaldırıldığı dönemlere geri döndü.

Etiketler :