Bergama Kültür Merkezi yeni sezona perdelerini açıyor

Bergama Kültür Merkezi yeni sezona perdelerini açıyor

Bergama’da 8 Ekim 2016 yılında açılışı yapılan ve dünyaca ünlü Türk Mimar Emre Arolat’ın imzasını taşıyan Bergama Kültür Merkezi (BerKM) yeni sezona perdelerini açıyor.

A+A-

UNESCO’nun 999’uncu Dünya Mirası, ilklerin şehri Bergama’da 8 Ekim 2016 yılında açılışı yapılan ve dünyaca ünlü Türk Mimar Emre Arolat’ın imzasını taşıyan Bergama Kültür Merkezi (BerKM) yeni sezona perdelerini açıyor.

Kentin sanatsal ve kültürel yönden zenginleşmesine katkı sağlayacak şekilde tasarlanan ve kısa zamanda Bakırçay’ın da sanat mabedi haline gelen Bergama Kültür Merkezi (BerKM) yeni sezona perdelerini açıyor. İzmir Devlet Opera ve Balesi Orkestrası Şan Konseri ve Vals Gösterisi ile 7 Eylül Perşembe günü sezon açılışı gerçekleşecek olan BerKM’de sezon boyunca 7’den 70’e herkes için birbirinden farklı sanat dallarında etkinlikler gerçekleştirilecek. Aynı gün ayrıca Atölye Su/ Selin-Pelin Uğur’un Geleneksel Türk Sanatları Atölyesi Tezhib ve Minyatür Sergisi yapılacak.Eylül ayı boyunca ayrıca Kabile Sahne Tiyatrosu “Aynı Şeylerin Oyunu”, Soma Mekânsızlar Tiyatrosu ise “Para ile Satılamaz” oyunlarıyla sahne alacak. Ülkemizin usta caz piyanistlerinden Kerem Görsev ve Quartet konseri yine Eylül ayında Bergamalılara müzik ziyafeti sunacak.

BERGAMALI ŞAİR METİN ALTIOK ANILACAK

Ayrıca Zeynep Altıok Akatlı, Özgür Ünver Bulut, Metin Kaygalak, Eren Aysan ve Enver Ercan’ın konuşmacı olarak katılacağı “Metin Altıok Burada” adlı panel düzenlenecek. Bergamalı sanatçı Hüsnü Arkan ise imza ve söyleşi ile Bergamalılarla bir araya gelecek. Tiyatro Gerçek “Üstü Kalsın” tek perdelik oyunu, Cemal Süreyya Şiirleri ile Metin Kaygalak ve Mehtap Meral konseri yine Eylül ayında yer alan etkinliklerden olacak.

BAKIRÇAY’IN SANAT MERKEZİ

Bergama Kültür Merkezi’nde yeni sezonda da 7’den 70’e herkes için programlar hazırladıklarını söyleyen Bergama Belediye Başkanı Mehmet Gönenç; “Bergama Kültür Merkezimiz kısa sürede Bakırçay’ın sanat merkezi haline geldi. Yeni sezonda da tiyatrodan operaya her yaş aralığı için farklı etkinliklerin olduğu programlar hazırlıyoruz. Geçtiğimiz sezonda 69 etkinlik yapıldı. Bu etkinlikleri 15 binden fazla Bergamalı sanatsever izledi. Özellikle de çocuk tiyatroları hep kapalı gişe oynadı. Bu ilgi bizi oldukça memnun etti. Yeni sezonda da tüm vatandaşlarımızı etkinliklerimizi izlemeye davet ediyorum” dedi.

BerKM’DE Kİ 69 ETKİNLİĞİ 15 BİN KİŞİ İZLEDİ

8 Ekim 2016 yılında Dünyaca ünlü piyano virtüözü İdil Biret konseri ile açılışı yapılan BerKM’de geçen sezon 69 etkinlik yapıldı. 12’si çocuk olmak üzere 30 tiyatro oyunu sergilendi. 23 Konser verildi. 16 panel düzenlendi. Etkinlikleri 15 binden fazla kişi izledi.

ÇOK AMAÇLI VE SIRADIŞI BİR YAPI

Dünyaca ünlü Türk Mimar Emre Arolat tarafından tasarlanan proje UNESCO Dünya Mirası Bergama’nın kültürel birikiminden ve görkemli anıtsal eserlerinden izler taşıyor. Bu yönüyle, Bergamalı kimliğiyle öne çıkan sıra dışı bir yapı. İçerisinde; tiyatro, müzik, sahne sanatları, söyleşi ve bilimsel toplantılar gibi etkinliklerin düzenlenebileceği 319 kişilik salonu, 122 kişilik 2 adet cep sineması, açık hava sineması, Bergama Araştırma Kütüphanesi, sergileme alanları ile Bergama’nın aydınlık geleceğini şekillendirecek önemli bir eser.