Beynin gizemine yolculuk yapılacak

Beynin gizemine yolculuk yapılacak

Mühendislik, kimya, biyoloji gibi farklı alanlardan bilim adamlarının bir araya gelerek ortak çalışmaları neticesinde üretilen sentetik lif sayesinde beynin bilinmeyenine yolculuk yapılabilineceği ifade edildi.

A+A-

Bilim adamlarının geliştirmiş olduğu sentetik lif sayesinde beynin gizemi çözülebilinecek. Mühendislik, kimya, biyoloji gibi farklı alanlardan bilim adamlarının bir araya gelerek ortak çalışmaları neticesinde üretilen sentetik lif sayesinde beynin bilinmeyenine yolculuk yapılabilineceği ifade edildi.

Bilim adamlarının uzun süren çalışmaları neticesinde elektriksel ve kimyasal sinyalleri bir arada beyne aktarabilecek saç kılı inceliğinde esnek sentetik lif üretildi. İlk kez böyle bir lif üretmeyi başaran bilim adamları üretilen sentetik lifin beynin keşfinde önemli rol oynayacağını ifade ediyorlar.

FARKLI BİLİM DALLARI BİR ARAYA GELDİ

"Nature Neuroscience" dergisinde yayımlanan araştırmaya göre, beynin yumuşak ve kıvrımlı yapısına uyum sağlayabilen lif, mühendislik, kimya, biyoloji gibi farklı alanlardan bilim adamlarının ortak çalışmasıyla üretildi.

DAHA ÖNCEKİ YÖNTEMLERDEN FARKLI

Esnek yapısı sayesinde sert ve metalik protezlere oranla beyinde daha uzun süre kullanılabilen yeni lifler, farklı cihazlarla beyne yapılan genetik, görsel, elektriksel ve kimyasal bilgi alışverişini birleştirmeye olanak tanıyor.

BEYNİN GİZEMİNE YOLCULUK YAPILACAK

Bilim adamları, böylece beyinde hala gizemini koruyan bölgelerin işlevleri ve bu bölgeler arasındaki ilişkiler hakkında daha detaylı bilgi sağlanabileceğine işaret etti.