Beynin kıvrımları kişilik özelliklerine göre değişiyor

Beynin kıvrımları kişilik özelliklerine göre değişiyor

Yapılan bir araştırmaya göre beyindeki kıvrımlar ve şekilleri insanların kişilik özelliklerine göre farklılık gösteriyor.

A+A-

Beynin kıvrımları kişilik özelliklerine göre değişiyor. Yapılan bir araştırmaya göre beyindeki kıvrımlar ve şekilleri insanların kişilik özelliklerine göre farklılık gösteriyor.

500 gönüllünün beyin taramasının incelenmesi sonucu bu kanıya varan araştırmacılar insanlardaki beş kişilik özelliğinin dikkate alarak beyindeki kıvrımları incelemediler. Dikkate aldıkları kişilik özellikleri nevrotizm, açıklık, dışa dönüklük, kabul edilebilirlik ve vicdanlılık. Gönüllülerin bu özelliklerine göre beyin kıvrımlarını incelediler.

KİŞİLİK VE BEYİN GELİŞİMİ

İtalya'nın Catanzaro şehrindeki Magna Graecia Üniversitesi'nde yapılan çalışmada görevli olan Roberta Riccelli, "Çalışmamız kişiliğin bir dereceye kadar beyin olgunlaşmasıyla bağlantılı olduğu fikrini destekliyor" diyerek kişilik ve beyin ilişkisinin yadsınamaz olduğunu vurguluyor. Riccelli "Yapı ve kişilik arasındaki bağlantı, yaşlandıkça nasıl olgunlaştığımızı açıklamaya yardımcı olabilir."diyerek araştırmanın önünün açık olduğunu belirtti.

KORTEKSİN DURUMU İNCELENDİ

Araştırmacılar beynin dış tabakası olan korteksin üzerine odaklanarak çıkarsamalarda bulundular. Nevrotik ve ruh hali değişikliklerini aşırı yaşayan ruh halinin gün içerisinde aşırı değişiklik gösterdiği kişilerin korteksinin daha kalın olduğu ve daha az buruşukluk gösterdiğini tespit ettiler. Ruh hali dengeli, meraklı ve yaratıcı olan deneklerin ise kortekslerinin tam tersi durumda olduğunu buldurlar.

YAŞLANDIKÇA İNSAN GELİŞİR

Beyindeki kıvrımların ve kırışıklıkların beynin yüzey alanının artmasına neden olduğu bu durumun korteksi incelttiği sanılmaktadır. Korteks, yapısı gereği çocukluk ve ergenlik boyunca ve yetişkinliğe gelişimini sürdürüyor bu süre zarfında uzamaya ve katlanmaya devam ediyor. İnsanlar büyüdükçe, genellikle daha az nevrotik ve daha vicdani ve hoşnut oldukları kanıtlanmıştır. Yaşlandıkça gelişen bu duruma neden olan şeyin korteksin ve kıvrımların durumu sebep olmaktadır.