Bilim insanları Covid-19 için çözüm bulma arayışlarını sürdürüyor

Bilim insanları Covid-19 için çözüm bulma arayışlarını sürdürüyor

Dünyanın pek çok ülkesinde Covid-19 can almaya devam ederken bilim adamlarının virüsü daha iyi anlayıp çözüm bulma arayışları hız kesmiyor.

A+A-

Antikorlar bakımından kadın ve erkekler arasında fark bulunduğuna, Covid-19'u atlatanlara tek dozun yeterli gelebileceğine  ilişkin pek çok yeni makale tanınmış seçkin dergilerinde yerini aldı.  

Dünyanın pek çok ülkesinde Covid-19 can almaya devam ederken bilim adamlarının virüsü daha iyi anlayıp çözüm bulma arayışları hız kesmiyor.

Antikorlar bakımından kadın ve erkekler arasında fark bulunduğuna, Covid-19'u atlatanlara tek dozun yeterli gelebileceğine, antikorların gençleri yeniden hastalanmaktan korumadığına, bir grip ilacının Covid-19'e çare olabileceğine ve köpeklerin Covid-19'u tespit edebildiğine ilişkin pek çok yeni makale tanınmış seçkin dergilerinde yerini aldı.  

Bunlardan biri Fransız bilim adamlarına ait.

Fransa'daki Ulusal Sağlık ve Tıp Araştırmaları Enstitüsü’nden (INSERM) bilim adamlarının araştırması, Covid-19 karşısında kadın ve erkeklerin eşit olmadığını bir kez daha gözler önüne serdi.

Bilim adamlarının araştırması, kadınlarda bu virüse bağışıklığın erkeklerden daha uzun sürdüğünü ortaya koydu. Hastalığı hafif atlatan 308 kişinin durumunu 6 ay boyunca izleyen bilim adamları, kadınlarda antikorların ömrümün erkeklerinkinden daha uzun olduğunu gördü.

Hastalığın ardından yapılan farklı zaman dilimlerindeki incelemede, bağışıklığın gelişip gelişmediğini ve aktif pozitif Covid-19 virüsünü gösteren S (IgM ve IgG) antikorlarının düzeyi ile virüsün içindeki nükleokapsid proteinlerine karşı oluşan N (IgG) antikorlarının seviyesi değerlendirildi.

Hastalık geçirdikten 3-6 ay sonra katılımcıların yüzde 98’inde Anti-S antikorlarının varlığı tespit edildi. Zamanla antikor seviyesinin düştüğünü hatırlatan bilim adamları, enfeksiyondan hemen sonra kadınlardaki ortalama antikor seviyesi erkeklerinkinden düşük olsa da, yaş veya kilo gibi etkenlerden bağımsız olarak kadınlarda bu düşüşün genel anlamda daha az olduğunu vurguladı.

Bilim adamları, bu durumun hormon ve genlerden kaynaklanıyor olabileceğine dikkati çekerek X kromozomunda çok sayıda önemli bağışıklık geni bulunduğunu hatırlattı. Daha önce “Nature Communications” dergisinde yayımlanan bir araştırma, erkeklerin bu hastalık nedeniyle yoğun bakımda yatma ihtimalinin kadınlarınkinden 3 kat fazla olduğunu göstermiş, bunun nedeni, kadınlarında iki X, erkeklerde bir X kromozomu bulunmasına bağlanmıştı.

Covid-19'u atlatanlarda tek doz yeterli olabilir

ABD’de yapılan bir araştırma, Covid-19’u atlatan kişilerin ikinci doz aşıya ihtiyacı kalmayabileceğini ortaya koydu.

Sonuçları “Science Immunology” dergisinde yayımlanan araştırmada, hastalığı geçirip iyileşenlerde ilk doz mRNA aşısından sonra güçlü antikor yanıtı belirlendiği ancak ikinci dozun çok az fayda sağladığı belirtildi.

Pensilvanya Üniversitesi’ne bağlı Penn İmmünoloji Enstitüsü’nden bilim adamlarının araştırması, Covid-19’a yakalanmayanlarda ancak ikinci dozun ardından tam bağışıklık yanıtı verildiğini dolayısıyla iki doz aşının önemli olduğumu da gösterdi.

Araştırmaya imza atanlardan Dr. E. John Wherry, insanlarda aşı ve enfeksiyonlara bağışıklığın hızlı ve uzun süreli olmak üzere iki şekilde sonuçlandığını belirtti.  Aşı ya da enfeksiyondan sonra hızlı bağışıklık antikorlarının üretildiğini ve uzun süreli bağışıklığa yardım eden bellek B hücrelerinin oluştuğunu vurgulayan Wherry, bu araştırma sayesinde bellek B hücrelerinin verdiği yanıtların aşının ardından nasıl değiştiğinin ilk kez ortaya koyulduğuna dikkati çekti.  

Çalışmanın sonuçları, bağışıklık tepkisini tetiklemek amacıyla genetik bir materyal olan “haberci RNA” molekülünü kullanan Pfizer/BioNTech gibi mRNA aşılarının daha iyi anlaşılmasına ve yeni aşı stratejilerinin geliştirilmesine ışık tutuyor.

Ancak yine ABD' ye yapılan bir araştırma, antikorlar, gençleri tekrar hastalığa yakalanmaktan tamamen korumadığını ortaya koydu.

Covid-19 geçirmiş kişilerde antikorlar büyük ölçüde koruyucu olsa da, yapılan yeni bir araştırma bu antikorların gençlerin yeniden hastalanmasına karşı tam koruma sağlamadığını gösterdi.

ABD'deki Icahn Tıp Fakültesi ve Deniz Kuvvetleri Tıp Araştırmaları Merkezi'nden bilim adamlarının 3 binden fazla sağlıklı,  genç deniz piyadesinin katılımıyla yürüttüğü araştırma,  daha önce hastalığı geçirmiş olmalarına rağmen gençlerin tekrar virüs kapıp başkalarına bulaştırabildiklerini gösterdi.  

Araştırmada, daha önce Covid-19'a yakalanmış (seropozitif) katılımcılardan yaklaşık yüzde 10'u tekrar hastalandı. Daha önce hastalığa yakalanmamış katılımcılarda (seronegatif) enfeksiyon riski seropozitfilerden 5 kat yüksek olsa da, araştırmaya göre seropozitifler risk taşıyor ve aşı programlarında bunun göz önünde bulundurulması gerekiyor.

Araştırmanın sonuçları  "The Lancet Respiratory Medicine" dergisinde yer alıyor.

MK-4482 ilacı farelerde işe yaradı

ABD Ulusal Sağlık Enstitüleri'nden bilim adamlarının fareler üzerinde yaptığı araştırma, antiviral MK-4482 ilacının (Molnupiravir ve EIDD-2801 olarak da biliniyor), Covid-19 tedavisi gören farelerde virüsleri ve  akciğer hasarını büyük ölçüde azalttığını ortaya koydu.  

Sonuçları "Nature Communiations" dergisinde yayımlanan araştırma, MK-4482 tedavisinin  virüs kapmadan 12 saat önce ya da kaptıktan 12 saat sonra farelerde etkili olduğunu gösterdi.  

Bilim adamları fareleri, enfeksiyon öncesi, enfeksiyon sonrası tedavi grubu ve tedavi edilmeyen grup olmak üzere 3'e ayırdı. İlk iki gruptakilere üç gün boyunca 12 saatte bir ağızdan MK-4482 verildi. Bu farelerin ciğerlerinde tedavi edilmeyen kontrol grubuna göre 100 kat az virüse rastlandı.  

Faz 2 ve Faz 3 klinik çalışmaların olumlu sonuç vermesi halinde Merck ve Ridgeback Biotherapeutics şirketlerinin ortak geliştirdiği MK-4482, tek başına ya da diğer tedavi yöntemleriyle Covid-19'a çare olabilir.  

-Köpekler Covid-19'un kokusunu yüzde 96lık doğruluk payıyla alabiliyorlar-

Sonuçları "PLOS ONE" dergisinde yayımlanan bir araştırmaya göre özel eğitimli köpeklerin Covid-19'u yüzde 96lık doğruluk payıyla belirleyebildiklerini ortaya koydu.

Pensilvanya Üniversitesi Veterinerlik Fakültesi Köpek Eğitimi Merkezi'nin Müdürü Cynthia Otto, "Bu, köpeklerden yapmalarını isteyebileceğimiz basit bir şey değil" ifadesini kullandı.

Araştırmanın başındaki Otto,  köpeklerin enfeksiyonun kokusunun yanı sıra kadın, erkek, yetişkin, çocuk, farklı etnik köken ve coğrafi bölgeden kişilere ait kokuları da bilmeleri gerektiğine dikkati çekti.  

Ancak Otto ve ekibi, çeşitli yöntemler kullanarak köpekleri bu konuda eğitmeyi başardı. Örneğin köpekler, gece boyunca giyilen tişörtlerin üzerinde kalan uçucu organik bileşiklere ya da idrar örneklerine dayanarak Covid-19 virüsü taşıyan, taşımayan ve aşı yapılmış kişileri ayırt edebildi.

Merkezde köpeklerin kanser teşhisi için de eğitildiklerini belirten Otto, eğitilen köpeklerin doğru tespit oranını yüzde 96 olduğunu vurguladı.  

(Ajansbizim)