BİMden yurtdışı atağı

BİMden yurtdışı atağı

Türkiye’nin perakende devi BİM komşu ülkelerden İran’da yakın zamanda şube açacak.

A+A-

Türkiye’nin perakende devi BİM komşu ülkelerden İran’da yakın zamanda şube açacak. Konu ilgili bilgi veren BİM İcra Kurulu Üyeleri Galip Aykaç olumlu karar vermeleri durumunda hızlı şekilde o pazarda aksiyon alacaklarını belirtti.

Rakamlara ilişkin bilgi veren Aykaç, 2016 yılının her bakımdan zor bir yıl olmasına rağmen, bir önceki yıla göre satışlarda ve karlılıkta yüzde 15 artış ile cirolarının 20 milyar lira eşiğini aştığını söyledi. Aykaç, “BİM geçtiğimiz 10 yıl içerisinde toplam 2 milyar 742 milyon lira tutarında yatırım gerçekleştirdi ve yine bu süre içerisinde 2007 yılında 10 bin olan yurt içi çalışan sayısını 2016 itibarı ile 34 bine yükseltti. Bugün mağazalarımızdan ortalamada günde 3,7 milyon, ayda 100 milyona yakın alışveriş yapılmaktadır. BİM olarak ülkemize güvendiğimiz kadar, yatırımlarımızla, çalışanlarımızla ve sağladığımız yüksek tüketici sadakati ile Türkiye ekonomisinde istikrar ve güven unsuru olmaya da devam edeceğiz."

Mısır ve Fas’ta Şubeler var

BİM, geçen sene şirket yurt içinde çalışan sayısını yüzde 13 artırarak 3 bin 841 yeni istihdam sağladı. Türkiye'de 2016'da 630 yeni mağaza açan BİM'in yıl sonu itibariyle mağaza sayısı 5 bin 602'ye yükseldi, çalışan sayısı 34 bin 73 oldu. BİM'in büyümesinde ve müşteri memnuniyetini artırmasında önemli rol oynayan özel markalı ürünlerin satışı ise, bir önceki yıla göre yüzde 12 artarak 13,1 milyar lira düzeyine çıktı. BİM 2016'yı Fas'ta 50 yeni mağaza açarak 329, Mısır'da ise 75 yeni mağaza açarak 215 mağaza ile kapattı. Her iki ülkedeki toplam BİM çalışanı sayısı 3 bin 400'e yükseldi.

Sırada İran var

İran'daki potansiyeli incelemek ve bu ülkede mağazalaşmak için gerekli çalışmaları hızlı şekilde sürdürdüklerini aktaran Aykaç, olumlu karar vermeleri durumunda hızlı şekilde o pazarda aksiyon alacaklarını söyledi. Aykaç, İran pazarına ilişkin, “İran pazarı ile aldığımız karar şu an için detaylı bir pazar araştırması kararı. Yasal mevzuatlar, ülke ekonomisi, insan kaynağı nasıldır bunları çok sıkı araştırıyoruz. Son kontrollerimizi yapıp ondan sonra başlayacağız gibi duruyor. Araştırmayı derinleştirip, pazara girme noktasına gelirsek deneme olarak değil, hızlı şekilde girmeyi planlıyoruz" açıklamasında bulundu.