BioNTec kurucuları Uğur Şahin ve Özlem Türeci’ye tıp ödülü

BioNTec kurucuları Uğur Şahin ve Özlem Türeci’ye tıp ödülü

BioNTec kurucuları Uğur şahin ve Özlem Türeci Almanya’nın en büyük tıp ödülü Paul Ehrlich- and Ludwig Darmstaedter’i kazandı.

A+A-

Uğur Şahin ve Özlem Türeci Almanya’nın en büyük tıp ödülünü kazandı

BioNTec kurucuları Uğur şahin ve Özlem Türeci Almanya’nın en büyük tıp ödülü Paul Ehrlich- and Ludwig Darmstaedter’i kazandı.

Paul Ehrlich Vakfı Başkanı Thomas Boehm, BioNTech firmasında çalışan bilim insanları “Uğur Şahin, Özlem Türeci ve Katalin Kariko’nun 2022 Paul Ehrlich- and Ludwig Darmstaedter ödülüne layık görüldüklerini” açıkladı.

Boehm üç bilim insanının birbirlerinin çalışmalarını beslediğini ve “bu kombinasyonun sonunda başarılarında belirleyici bir etkisi olduğunu” söyledi.

Korona virüs aşını geliştirdikleri için ödülü kazanan üç bilim insanı ilk başta yeni kanser tedavileri geliştirmek istiyorlardı.

Şahin ve eşi Türeci BioNTech’i 2008’de Almanya’nın Mainz kentinde kurdu.

2020 Ocak ayında korona salgını başlayınca Şahin ve Türeci çalışmalarını daha önce bilinmeyen bu virüse karşı aşı bulmaya adadı. O zaman kimse BioNTech’in bir yıldan az bir zamanda aşıyı bulacağına inanmıyordu.

2020 Noel’inden önce BioNTech ürettiği korona aşısı için AB’nin onayını aldı. 

Korona aşısını bularak salgına karşı mücadele büyük katkı yapan Şahin ve türecinin çalışmalarının büyük kısmını hala kanser tedavisi araştırmaları oluşturuyor.

Şahin defalarca aşının bulunmasının sadece kendisinin değil Macaristan doğumlu Katalin Kariko dahil birçok bilim insanının ortak başarısı olduğunu söyledi.

BioNTech’e 2013’de katılan Kaliko şimdi kıdemli başkan yardımcısı.

Üç bilim insanı daha önce de birkaç uluslararası bilim ödülü kazandı. Şahin, Türeci ve Kariko yeni kazandıkları ödülü 14 Mart 2022’de Frankfurt’taki Aziz Paul kilisesinde düzenlenen törende alacak.

Prestijli Paul Ehrlich- and Ludwig Darmstädter ödülünü kazanan birçok bilim insanı sonradan Nobel Tıp ödülünü kazandı. 

Önceki ve Sonraki Haberler