BioNTech aşısının ürettiği antikor Sinovac'a göre daha kalıcı

BioNTech aşısının ürettiği antikor Sinovac'a göre daha kalıcı

Şili'de Sinovac'ın aşısı CoronaVac ile BioNTech aşısı olanların antikor düzeylerine bakıldı. Antikorun CoronaVac'ta BioNTech aşısına göre daha düşük olduğu tespit edildi.

A+A-

Şili'de Sinovac (CoronaVac) ve BioNTech aşısı olanların antikor düzeylerine bakıldı. Araştırmada, antikorun CoronaVac'ta BioNTech aşısına göre daha düşük olduğu tespit edildi.

Prof. Dr. Tufan Tükek, ''CoronaVac aşısı olanlarda 2. dozdan 4-16 hafta sonrası antikorlar giderek azalırken, BioNTtech ile yüzde 92 ve üzerinde antikorun sabit kaldığı, azalmadığı gösterilmiş'' dedi.

Tıp dergisi The Lancet'te yayımlanan araştırmada, Şili'de Sinovac'ın aşısı CoronaVac ile BioNTech aşısı olanların antikor düzeylerine bakıldı.

Araştırmaya katılan 64 bin 813 kişiden 56 bin 261'i analiz edildi ve bunlardan 33 bin 533'ünün (yüzde 59.6) en az bir doz CoronaVac aşısı, 8 bin 947'sinin de (yüzde 15.9) en az bir doz BioNTech aşısı olduğu tespit edildi.

CoronaVac'ın ilk dozundan sonraki 4. haftada SARS-CoV-2 IgG pozitifliği (koronavirüs antikoru) yüzde 28,1,  BioNTech aşısının ise ilk dozundan sonraki 4. haftada SARS-CoV-2 IgG pozitifliği yüzde 79,4 olarak ölçüldü.

BioNTech aşısının ikinci dozundan sonraki 3. haftada ise yüzde 92'nin üzerinde antikorunun sabit kaldığı görüldü.

Araştırmada, antikorun CoronaVac'ta BioNTech aşısına göre daha düşük olduğu tespit edildi.

Türkiye'deki çalışma da bu verileri teyit ediyor

İstanbul Üniversitesi İstanbul Tıp Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Tufan Tükek, araştırma sonuçlarını sosyal medya hesabından değerlendirerek, şunları kaydetti:

'''CoronaVac aşısı olanlarda 2. dozdan 4-16 hafta sonrası antikorlar giderek azalırken, BioNTech ile yüzde 92 ve üzerinde antikorun sabit kaldığı, azalmadığı gösterilmiş. Bizim çalışmalarımız da bu veriyi teyit ediyor.''