Bireysel Emeklilik Sistemi’ne uymayanlara ceza yağacak

Bireysel Emeklilik Sistemi’ne uymayanlara ceza yağacak

1 Ocak itibariyle yürürlüğe girecek olan BES’e gerçekleşecek olan otomatik katılımla ilgili bekleyiş sürüyor. Başbakan Binali Yıldırım ise konuyla ilgili bildiride patronların sorumluluklarına vurgulamada bulundu.

A+A-

Yılbaşı ile birlikte yürürlüğe sokulacak olan BES yani Bireysel Emeklilik Sistemi için 45 yaşını doldurmayan çalışanların otomatik katılımda işverenlere yönelik görevler üzerinde duruluyor. Başbakan Binali Yıldırım ise konuyla ilgili yayımlanan bildiride bahsi geçen işveren sorumluluklarına dikkat çekti.

Yeni sistemle neler değişiyor?

Yeni düzenlenen sisteme göre çalışanlarının adına işveren kişinin oluşturacağı katkı yüzdesi, prime esas gelirin %3’ü oranında olacak. Bu yüzde Bakanlar Kurulu tarafından düzenlenerek değiştirilebiliyor. Kamu ya da özel işveren fark etmeksizin 45 yaşını doldurmayan çalışanların ise sözleşme imzalayarak emeklilik sürecine dahil edilmesi gerekiyor. Bu uygulamayı yapabilmek için ise Hazine Müsteşarlığı tarafından belirlenen şirketlerden biri ile çalışılması gerekiyor.

İşverenlere sorumluluklar geliyor

Başbakan Binali Yıldırım özellikle işveren kişilerin üzerine düşen görevleri hatırlatırken hem kamu yöneticileri hem de özel sektör patronları için birçok sorumluluğun getirildiğini belirtti. Bahsi geçen sorumlulukların yerine getirilmemesi takdirinde hem işveren kişiyi hem de bu görevleri ifşa etmeyen çalışan için ise Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı tarafından belirlenen ölçüde idari para cezaları getiriliyor. İşveren kişilerin öncelikli adım olarak otomatik katılım için emeklilik planlaması düzenlemesinde Hazine Müsteşarlığı tarafından yetkilendirilen emeklilik şirketlerinden biri ya da birkaçı ile anlaşma imzalamak, çalışanları için bireysel emeklilik planlaması sunmak ve kesilecek olan katkı payını bu plana aktarmak zorunda tutuluyor. Çalışanın birikimde gecikme ya da yatırmama kaynaklı eksikliklerden patronlar sorumlu tutuluyor.