Bitki Çayları Nasıl Tüketilmeli?

Bitki Çayları Nasıl Tüketilmeli?

Kış mevsimi hastalıkların ortaya çıktığı bir zaman dilimidir. Özellikle çocuklar ve yaşlılar olmak üzere mevsimsel hava değişiminden dolayı kışın hastalıklar artmaktadır. Kışın gribal enfeksiyonlar başta olmak üzere üst solunum yolu enfeksiyonları sık sık

A+A-

Kış mevsimi hastalıkların ortaya çıktığı bir zaman dilimidir. Özellikle çocuklar ve yaşlılar olmak üzere mevsimsel hava değişiminden dolayı kışın hastalıklar artmaktadır. Kışın gribal enfeksiyonlar başta olmak üzere üst solunum yolu enfeksiyonları sık sık görülüyor.

KIŞ MEVSİMİ HASTALIKLARI

Kış mevsiminde hastalanmamak için bitki çaylarına umut bağlayan insanlara hem iyi hem de kötü haberler uzmanlardan geldi. Uzmanlar bitki çaylarını karıştırmadan içilmesini salık veriyorlar.

UZMANLAR UYARIYOR

Uzman doktor Ahmet Arık bitki çaylarının hazırlanması ve azami fayda görmek için yapılması gerekenleri şöyle sıraladı: “Piyasada kış çayı olarak satılan çaylara dikkat etmek gerekiyor. Her çeşit bitki ve ottan çay yapılmaması lazımdır. İçilmesi gerekiyorsa her bitki tek başına çay yapılıp içilmelidir. Çayların çok fazla bitki ile yapılmış olması onların daha sağlıklı olduğu anlamına gelmez.  Örneğin kuşburnu, adaçayı, karanfil, tarçın, zencefil, papatya bitkilerden yapılan çaylar tüketime uygundur. Bunların birbirleri ile karışmasında bir mahzur olmamakla beraber en güzeli her bitkiyi ayrı ayrı çay yaparak içmek olacaktır.”

KUŞBURNU ÇAYI

Kuşburnu çayının yapımı hakkında da bilgiler veren Arık; kuşburnu bitkisinin kısa süre ile demlenmesi gerektiğini belirtti. Kuşburnunun C vitamini bakımından çok zengin olduğunu ve kış mevsiminde mutlaka tüketilmesi gerektiğine vurgu yapan uzmanlar bit çayların sağlık açısından çok faydalı olduğunu belirtiyorlar.