BlackBerry OS için yolun sonuna gelindi

BlackBerry OS için yolun sonuna gelindi

4 Ocak'tan itibaren BlackBerry OS cihaz sahipleri arama yapamayacak veya alamayacak, kısa mesaj gönderemeyecek, Wi-Fi kullanamayacak veya mobil verilere erişemeyecek.

A+A-

Akıllı telefon öncesinin gözde cihazlarından BlackBerry, kendi BlackBerry OS yazılımı üzerinde çalışan cihazların önümüzdeki haftadan itibaren çalışmayı durduracak. 

4 Ocak'tan itibaren BlackBerry OS cihaz sahipleri arama yapamayacak veya alamayacak, kısa mesaj gönderemeyecek, Wi-Fi kullanamayacak veya mobil verilere erişemeyecek.

Bu BlackBerry 7.1 OS ve önceki sürümlerde çalışan tüm akıllı telefonlar, BlackBerry 10 işletim sistemi ve hatta tablet tabanlı BlackBerry PlayBook OS 2.1 (ve önceki sürümler) için geçerli.

Şirket, bir destek mesajında ​​"Bu tarihten itibaren, bu eski hizmetleri ve yazılımları taşıyıcı veya Wi-Fi bağlantıları aracılığıyla çalıştıran cihazlar artık veri, telefon görüşmeleri, SMS ve 9-1-1 işlevleri dahil olmak üzere güvenilir bir şekilde çalışmayacak" dedi. 

Ancak, 2017 BlackBerry Priv gibi Android çalıştıran birkaç BlackBerry cihazından birine sahip olanlar bundan etkilenmeyecek. 

Şirket, bir yazılım şirketine dönüşümünü tamamlandığını bir yıldan fazla bir süre önce açıklamıştı. Geçen yılın Eylül ayında, 4 Ocak'taki fesih tarihinden önce “eski hizmetleri devre dışı bırakmak için adımlar atacağını” duyurdu.

Bu çok uzun zaman gibi görünse de artık bir devrin sonu geldi.  

Blackberry akıllı telefon oyunundan çıktığından beri, hükümetlere ve benzerlerine yardımcı olan bir internet güvenlik yazılımı şirketi olarak kendini yeniden yapılandırdı. Şirket başlangıçta e-postasının ve BlackBerry Messenger platformunun güvenliğiyle tanınıyordu, bu yüzden bu çok büyük bir sıçrama sayılmaz.

Eylül 2020'de şirketten yapılan duyuruda şunlara yer verilmişti:

"Bugün BlackBerry, dünyadaki işletmelere ve hükümetlere akıllı güvenlik yazılımı ve hizmetleri sağlamaya odaklanıyor. Kurumsal bir yazılım ve siber güvenlik şirketine dönüştüğümüzden beri, BlackBerry 7.1 OS ve önceki sürümleri ve BlackBerry 10 cihazları için sürekli destek sağlama planlarımız hakkında sorular aldık. 2017'de BlackBerry 10 için en az iki yıl daha destek ve BBOS cihazları için en az iki yıl BlackBerry ağ erişimi sağlamayı taahhüt ettik.”

Şirketin bir zamanlar popüler olan BBM hizmetiyle birlikte 2019'da uygulama mağazasını kapattı. BlackBerry, 2015'te Android'e geçmesine rağmen, Apple'ın orijinal iPhone'unun doğuşundan sonra devrim niteliğindeki akıllı telefon dalgasını sürdüremedi. Bu süreçte yavaş yavaş bir donanım şirketinden bir yazılım üreticisine geçiş yapmak durumunda kaldı. 

Önceki ve Sonraki Haberler