Borsada en çok değer kazanan kulüp Beşiktaş oldu

Borsada en çok değer kazanan kulüp Beşiktaş oldu

Siyah-beyazlılar, borsada en çok değer kazanan kulüp olarak Avrupa’nın zirvesine çıktı. Siyah-beyazlıları ezeli rakibi Galatasaray takip etti.

A+A-

Süper Lig’i şampiyonluk kupasıyla tamamlayan Beşiktaş, KPMG Football Benchmark ekibinin hazırladığı “Avrupa Eliti 2017 - KPMG Futbol Kulüpleri Değerlendirme Raporu”nun zirvedeki takımları arasına girdi. Siyah-beyazlılar, borsada en çok değer kazanan kulüp olarak Avrupa’nın zirvesine çıktı. Siyah-beyazlıları ezeli rakibi Galatasaray takip etti.

KPMG Football Benchmark ekibi, Avrupa’da geride kalan futbol sezonunu inceledi. Avrupa Eliti 2017 raporunda 32 takım incelenirken, Beşiktaş ön plana çıktı. Süper Lig’de çok başarılı bir sezon geçiren siyah-beyazlılar, Avrupa’nın 32 takımı arasında borsada değeri en çok artan kulüp oldu.

Zirveyi Türk takımları aldı

KPMG Football Benchmark ekibinin 30 Aralık 2015-30 Aralık 2016 tarihleri arasında yaptığı değerlendirmede, 32 elit kulüp arasında değeri en çok yükselen kulüp Beşiktaş oldu. Kara Kartallar’ın borsadaki değeri yüzde 85,2 oranında yükseldi. 2016’da çok başarılı bir yıl geçiren siyah-beyazlılar bu başarısını borsadaki yükselişiyle de taçlandırdı. Borsa yükselişiyle Avrupa’nın zirvesinde yer alan Beşiktaş’ı, ezeli rakibi Galatasaray takip etti. Sarı-kırmızılıların hisseleri 2016 yılında borsada yüzde 82,8 oranında artış gösterdi.

Fenerbahçe’nin hisseleri yüzde 4,8 arttı

Avrupa Ligi’nde Beşiktaş’ın rakibi olan Olympique Lyon borsa liginde üçüncü sırayı aldı. Fransız temsilcisinin hisseleri yüzde 44,8 arttı. Dördüncü basamakta da Almanya Kupası’nı kazanan Borussia Dortmund yer aldı. Sarı-siyahlıların hisseleri yüzde 31,1 artış gösterdi. Türk takımlarından Fenerbahçe’nin hisseleri de yüzde 4,8 oranında yükseldi. Sarı-lacivertliler bu performansla sekizinci basamakta kendisine yer buldu.