Bozcaada Uluslararası Ekolojik Belgesel Festivali başlıyor

Bozcaada Uluslararası Ekolojik Belgesel Festivali başlıyor

BIFED, yerel, küçük ve yavaş olanın korunmasını, tüm dünyada yaşanan sorunlara belgeseller üzerinden çözüm aramayı önemseyerek yoluna devam ediyor.

A+A-

11- 15 Ekim tarihleri arasında düzenlenecek olan Bozcaada Uluslararası Ekolojik Belgesel Festivali (BIFED), belgesel yönetmenlerini, izleyicilerini, sinema öğrencilerini, çevre aktivistlerini, birbirine uzak ülkelerde benzer çevre sorunlarına karşı kendi yöntemleriyle mücadele edenlerin umut veren hikayelerini Bozcaada’da buluşturacak.

BIFED 4 yaşında

Ekoloji temalı belgesel filmlerin üretimi, gösterimi ve ödüllendirilmesine bağımsız bir alan açmak amacıyla dört yıl önce Bozcaada’da doğan BIFED, yerel, küçük ve yavaş olanın korunmasını, tüm dünyada yaşanan sorunlara belgeseller üzerinden çözüm aramayı önemseyerek yoluna devam ediyor.

Bu yıl 70 ülkeden 330 belgesel film başvurusu yapılan BIFED’te, Çin, Tayvan, Kenya, Avusturya, Hırvatistan, Macaristan, Hindistan, Avustralya, Şili ve Türkiye’den belgesel filmler beyaz perdeye yansıyacak. Fethi Kayaalp Uluslararası Belgesel Yarışması için 20, Gaia Öğrenci Ödülleri için 8 belgeselin finale kaldığı festivalde panaroma bölümünde 30 film yer alıyor.
Filmler kadar sonrasında yönetmenlerle yapılan söyleşilerin de ilgi gördüğü BIFED, 58 film gösterimiyle beş gün boyunca adada film rüzgarı estirecek.

Filmlerde tarım, çöp ve su sorunu ön planda

BIFED 2017‘nin açılışı, 11 Ekim Çarşamba saat 20.00’de Halk Eğitim Merkezi’nde Joakim Demmer’in yönettiği İsveç-Almanya-Finlandiya ortak yapımı ‘Ölü Eşekler Sırtlanlardan Korkmaz’ filmiyle yapılacak. Festival finalistlerinden olan film, Etiyopya hükümetinin ülkenin tarıma elverişli milyonlarca hektar toprağını yabancı yatırımcılara kiralamasını ve bunun insanların hayatlarını nasıl etkilediğini anlatıyor. Bu yıl finale kalan filmlerin konuları arasında büyük tarımın sonu, deniz bitti, enerji hırsı, alternatif bir yaşam arayışı, yerel halklar, çöp ve su başlıkları öne çıkıyor.

Türkiye yapımı 4 film finalde

Kendi ülkelerinin sorunlarıyla ilgilenen yönetmenlere ağırlık verilerek seçilen, kadın yönetmenlerin sayısının öne çıktığı yarışma filmleri arasında Türkiye’den dört yapım yer alıyor. Yüzleşme filmiyle Nejla Demirci meme kanserinin neden olduğu zihinsel ve bedensel algı ile yakın çevre iletişimine odaklanırken hastalığın olumsuz sonuçlarının üzerine gitmek yerine, yaşamın içinde yeniden varolabilmeye dair ipuçları veriyor.

Mert Gökalp’in filmi Lüfer, Boğaz’ın dev, mavi yüzgeçli orkinosunun, onun pesinden gelen büyük, beyaz köpekbalıklarının, ıstakozların, Marmara Denizi’nin kılıç balıklarının, Akdeniz foklarının ve uskumrusunun kaybolma hikayesinin peşine düşerken, ‘Sıradaki lüfer mi? diye soruyor.

Yönetmenliğini Mert Kaya‘nın yaptığı Aşk Bitti ile Nesime Karakete‘nin yönettiği Başka filmi, Gaia Öğrenci Ödülleri finalistleri arasında yer alıyor.

BIFED 2017’nin yarışma bölümünde dereceye girecek filmler için Fethi Kayaalp Büyük Ödülü 10.000 TL, ikincilik ödülü 7.500 TL, üçüncülük ödülü 5000 TL, Gaia Öğrenci Ödülü ise 2.500 TL olarak belirlendi. Kazananlar, 14 Ekim Cumartesi akşamı düzenlenecek ödül töreninde belli olacak.

Film gösterimleri ücretsiz

Yönetmenliğini Petra Holzer Özgüven‘in, koordinatörlüğünü Ethem Özgüven‘in, başkanlığını Bozcaada Belediye Başkanı Dr. Hakan Can Yılmaz‘ın üstlendiği BIFED’in en büyük destekçisi Bozcaada halkı ve esnafı. Ekolojik sorunlarla ilintili olabileceğine inandıkları çok uluslu şirketlerden destek almadıklarını belirten BIFED ekibi, küçük, kalabalık salonlarda, ada halkının dayanışmasıyla, başvuru ve gösterim ücreti almadan yaptıkları festival için son hazırlıkları sürdürüyor.