Buca'da Balkan coşkusu

Buca'da Balkan coşkusu

Buca Belediyesi 6. Uluslararası Balkan Festivali birbirinden renkli görüntüler ve coşkulu konserlerle son buldu.

A+A-

Festivalin ilk günü kortejle başlayıp, Balkanların sevilen sesi Suzan Kardeş ve Yasemin Göksu konseri ile devam eden Festival etkinlikleri ikinci gün Balkan derneklerinin muhteşem dans gösterileri ile devam etti. Buca Belediyesi 6. Uluslararası Balkan Festivali, Balkan kültürünün birbirinden lezzetli yemeklerinin kıyasıya yarıştığı yemek yarışmasının ardından İbrahim Şengöz konseriyle son buldu.

Buca Belediyesi 6. Uluslararası Balkan Festivali’nin ikinci günü de renkli görüntülere sahne oldu. İlk gününde Yasemin Göksu ve Suzan Kardeş konserleriyle binlerce İzmirli’yi ağırlayan Festivalin ikinci gününde Balkan kültürünün lezzetleri ile gösterileri Buca’yla buluştu.

Buca Belediyesi Roman Bandosu’nun verdiği konserle başlayan ikinci gündeÇamdibi Güreler Rumeli Derneği, , Buca Rumeli Göçmenleri Derneği, Bakırçay Havzası Balkan Rumeli Göçmenleri Derneği Bergama Şubesi, Makedonya Göçmenleri Kültür ve Dayanışma Derneği, Türkiye Pomak Dernekleri Federasyonu ve Makedonya Debre Göçmenleri Kültür ve Dayanışma Derneği halk oyunları ekiplerinin sergilediği birbirinden renkli dans gösterileri Festival alanını coşturdu.

Festivalde Düşler Atölyesi’nin sergilediği kına gecesi gösterisi Festival ziyaretçilerinin büyük beğenisini kazandı.

BALKAN LEZZETLERİ YARIŞTI

Coşkulu ve bayram havasında geçen festivalin ikinci gününde Balkanların kaybolmaya yüz tutmuş lezzetlerinin sunulduğu yemek yarışması da düzenlendi. Balkan yemekleri yarışmasında jüri üyeliği yapan duayen şefler muhteşem lezzetler karşısında karar vermekte zorlandı. Et yemekleri, zeytinyağlı, hamur işi ve tatlı kategorilerinde yarışan yarışmacılardan Sedef Özkarakulak et yemeklerinde, Betül Kılıçoğlu zeytinyağlılarda, Savaşan Ailesi börek işlerinde, Saliha Nezir ise tatlılarda birincilik ödülüne layık görüldü.

6. Uluslararası Balkan Festivali’ndeki coşku, Balkan müziğinin sevilen sanatçısı İbrahim Şengöz’ün verdiği muhteşem konserle tavan yaptı. Şarkıları hep bir ağızdan söyleyen göçmen vatandaşlar vatanlarına duyduğu özlemi bir nebzede olsa giderdi