Bulgarlar Türkiyedeki Bulgarlar oy kullanmasın

Bulgarlar Türkiyedeki Bulgarlar oy kullanmasın

Bulgarlar Türkiye’de yaşayan Bulgar vatandaşlarının oy kullanmalarını istemiyor. Hafta sonu Bulgaristan’da yapılacak seçimlerde Türkiye’de yaşayan Bulgar vatandaşı olan Türklerde isterlerse oy kullanabiliyorlar.

A+A-

Bulgarlar Türkiye’de yaşayan Bulgar vatandaşlarının oy kullanmalarını istemiyor. Hafta sonu Bulgaristan’da yapılacak seçimlerde Türkiye’de yaşayan Bulgar vatandaşı olan Türklerde isterlerse oy kullanabiliyorlar. Bu durumu protesto etmek için Bulgar tarafında kalabalık toplandı ve Türkiye’den gelecek Bulgar vatandaşlarının oy kullanmamaları gerektiğini belirten bildiri okudular.

Bulgaristan’da hafta sonu seçim var

Bulgaristan'da hafta sonu yapılacak erken seçimlerde, Türk seçmenlerin ülkeye gelerek oy kullanmalarını protesto etmek için Kapıkule Sınır Kapısı karşısında bulanan Kapitan Andreevo Sınır Kapısı girişinde yapılan protesto gösterisi yaklaşık 4 saat sürdü.

Bulgarca bilmeyenler oy kullanmasın

Yapılan açıklamada, "Bulgarca bilmeyen insanların Bulgaristan'da oy kullanmasını kabul etmiyoruz. Bulgaristan'da parasını harcamayanlara ve kendilerine başka ülke seçmiş insanların burada oy kullanmalarını istemiyoruz. Yıllarca biz buna katlandık, bu seçimlerde bu son bulacak. Biz Türk partilerinin Bulgaristan'ı yönetmelerimi istemiyoruz. İç politikalarımıza karışmalarını istemiyoruz" dedi.

Protestocular yolu kapattı

Açıklamanın ardından protestocular, yola çektikleri zincirler ile lastikleri kaldırıp, bölgeden ayrıldı. Protestocular, eylemlerine yarın da devam edeceklerini söyledi.