Buray'dan Yabancı Albüm Müjdesi

Buray'dan Yabancı Albüm Müjdesi

Ünlü Sanatçı Buray; Kral TV'de Mehmet’in Gezegeni’ne konuk oldu. Gezegen Mehmet’in sorularını içtenlikle yanıtlayan Buray, programda sevilen şarkılarını da canlı olarak seslendirdi.

A+A-

Buray programda ilk olarak, Kral Grubu’nun kendisine piyasaya çıktığı ilk günden beri büyük destek verdiğine değinerek “Kral’ın desteği benim için çok önemliydi. Küçümsenemeyecek seviyede bir destek gördüm sizden” diyerek teşekkür etti.

“Hande Ançel ile bir kafede tanıştık”

Gezegen Mehmet, Buray’ın kariyerindeki yol arkadaşı Gözde Ançel ile nasıl tanıştıkları sorusunu sorması üzerine Buray, “Ben Melbourne’a akrabalarımın yanına gitmiştim. Biraz vakit geçirdim ve orayı çok beğendim. İş teklifi de geldi hatta. Gözde de eşiyle beraber master yapmak için Melbourne’a gelmiş. Ben bir kafede çalışıyordum. Onlar da o kafede işe başlamışlar. Yıl 2008’di. Bu şekilde hayatıma girdi. Gözde bana ‘Bestelerim var’ dedi, ‘Sen de ilgileniyormuşsun, beraber müzik yapalım’ dedi” diyerek Gözde Ançel ile tanışma hikayesini anlattı.

“Bizim şarkılarımız yaşadığımız hayat”

“Gözde Ançel ile şarkıları yazarken nelerden etkileniyorsunuz?” sorusuna Buray, “Aslında yaşadığımız şeyleri yazıyoruz. Ben 32 yaşındayım. Bir sürü şey yaşadık. Aşklar, sevdalar... Bunları hissetmeden, yaşamadan yazamayız. Gözde’ye gelirsek o aslında bir bilim kadını. Kafası matematiğe çok yatkın. Makina mühendisliği okumuş. Ama eve gittiğinde bir dizi izliyor ve aklına bir şey geldikçe oturup yazıyor. Ben de şaşkınlıkla onu izliyorum. Kimsenin cesaret edemediği sözleri yazıyor” diyerek itirafta bulundu.

“20’li, 30’lu yaşlarda çok gezgin bir ruhum vardı”

Buray, Türkiye’ye dönmeye nasıl karar verdiğiyle ilgili; “20’li, 30’lu yaşlarda çok gezgin bir ruhum vardı. Bir albüm çıkarırsam biliyordum başıma neler geleceğini, yoğunluğu vesaire... ‘Hazır mıyım?’ diye soruyordum kendime ve ‘Hayır’ cevabını veriyordum. Gitarı sırtıma takıp memleket memleket gezmeyi istiyordum. Sonra bu ruh halimi geride bıraktım” dedi.

“Çok otostop çektim”

Çoğu kez otostop yapıp başını belaya soktuğunu da sözlerine ekleyen Buray, “Her yerde yapılmaz tabii otostop. Bilmediğim yerde yapmam mesela. Ama Kıbrıs’ta çok yaptım. Ufak bir yer, insanların çoğu birbirini tanıyor. Lefkoşa-Girne arası çok otostop çektim” dedi.

“Ferhat Göçer en büyük destekçim”

Buray, yeni sanatçılardan Cem Belevi, Ediz, Ece Seçkin, Simge, İlyas Yalçıntaş, Derya Uluğ, Tuğba Yurt, Bahadır Tatlıöz gibi isimlerin dikkatini çektiğini belirterek “Şunu da belirteyim Ferhat Göçer benim en büyük destekçimdi. Ziynet Sali ve Ömür Gedik’i de çok severim” dedi.

“Mucit olabilirdim”

Müzisyen olmasaydı yine sanatın bir dalıyla uğraşacağını söyleyen Buray, “Ressam olabilirdim mesela, veya mucit olabilirdim” dedi.

“Babam Türk Halk Müziği sanatçısıydı”

Gezegen Mehmet’in “Şarkı söylemeye ne zaman başladın?” sorusu üzerine Buray, “Lise yıllarında. Önceleri bağlama çalardım. Sonra gitar. Sonra şarkıya geçiş yaptım. Babam Türk Halk Müziği sanatçısıydı zaten, ama ben bağlamayı kendi kendime öğrendim” diyerek müziğe olan ilgisinin küçük yaşlarda başladığını belirtti.

“90’lı yıllardan çok etkilendim”

Hangi sanatçılardan esinlendiğini de anlatan Buray, 90’lı yıllardan çok etkilendiğini sözlerine ekleyerek “Yalın, Kenan Doğulu, Sertap Erener, Levent Yüksel ve Sezen Aksu en büyük ilham kaynaklarım arasında. Fatih Erkoç, Mirkelam ve daha ismini sayamadığım birçok isim de var” dedi.

“Yabancı albüm gelebilir”

Gezegen Mehmet’in tarzı dışında bir albüm fikrinin olup olmadığını sorması üzerine Buray, yabancı bir albüm çıkarmayı düşündüğünü, hatta bunun üzerinde çalıştığını söyleyerek sevenlerine müjde verdi. Buray, üçüncü stüdyo albümü için de hazırlık yaptığını ve elinde çok güzel şarkılar olduğunu sözlerine ekledi.