Çankırı’da sebze üretimi artıyor

Çankırı’da sebze üretimi artıyor

Çankırı Valisi Abdullah Ayaz, Kenbağ mevkiinde sebze üretimi yapan Hasan Kenba’yı ziyaret edip, üretim yaptığı seralarda incelemelerde bulundu.

A+A-

Çankırı’da sebze yetiştiriciliği her geçen gün artmaya devam ediyor. Çankırı Valisi Abdullah Ayaz, Kenbağ mevkiinde sebze üretimi yapan Hasan Kenba’yı ziyaret edip, üretim yaptığı seralarda incelemelerde bulundu.

Çankırı Tarım ve Orman İl Müdürü Dr. Hüseyin Düzgün, Vali Ayaz’ ildeki üretimle ilgili bilgiler verirken, son yıllarda sebze üretiminin artmaya başladığını söyledi, buna paralel olarak da seracılığın arttığını, üretimin dört mevsime yayıldığını kaydetti. Vali Ayaz da, önceki yıllardan bu yana İl Özel İdaresi katkılı Seracılığı Geliştirme Projeleri kapsamında toplam 99 seranın kurulduğunu hatırlattı. Genç Çiftçi Projeleri kapsamında 40 sera kurulduğunu kaydeden Vali Ayaz, ‘’Bunların dışında ‘Ekonomik Yatırımlar’ kapsamında iki sera yapılmıştır. 2 çiftçimiz de kendi imkanlarıyla sera kurmuştur. Tüm bu projelerle birlikte 143 adet 500 metrekare ve üzeri sera varlığımız mevcuttur’’ dedi. 

Çankırı Valisi Abdullah Ayaz, Tarım ve Orman Bakanlığı Bitkisel Üretim Genel Müdürlüğü katkısıyla 4 adet 1008 metrekare, 8 adet 504 metrekare olmak üzere 12 adet seranın kurulumunun bu yıl tamamlanarak, çiftçilere teslim edildiğini bildirdi. Vali Ayaz, ‘’Mevcut olan seralarımızda çoğunlukla domates, salatalık, biber, patlıcan, marul, ıspanak üretimi yapılmaktadır. Bölgemizde 1 dekar seradan ortalama 13 ton domates, 8 ton biber, 12 ton hıyar, 3 ton marul, 2 ton ıspanak, 5 ton patlıcan hasat edilmektedir’’ diye konuştu.