Çelik: Çiğ süt satışının yasaklanması söz konusu değil

Çelik: Çiğ süt satışının yasaklanması söz konusu değil

Faruk Çelik Basında çıkan “çiğ süt satışı yasaklandı” haberiyle alakalı açıklama yapma gereği duydu.

A+A-

Faruk Çelik Basında çıkan “çiğ süt satışı yasaklandı” haberiyle alakalı açıklama yapma gereği duydu. Bakan Çelik yaptığı açıklamada “Çiğ süt” satışının yasaklanması gibi bir durumun olmadığının altını çizdiği açıklamada "Çiğ süt satışının yasaklanması gibi bir durum kesinlikle söz konusu değil. Sağlıklı ve güvenilir çiğ sütü bizzat üreticileri de doğrudan tüketiciye satabilir" diyerek bizzat üreticilerin satış yapabileceği bilgisini verdi.

YANLIŞ ANLAŞILMA VAR

Faruk Çelik yazılı bir açıklama yaparak konunun yanlış anlaşıldığının altını çizdiği yazılı açıklamada tüketicilerin sağlıklı süt tüketmeleri için çalışmalar yapıldığının vurgulandığı açıklama metni şu şekilde;

ÜRETİM DAĞITIM SÜRECİNİ TAKİP EDİLMESİ AMAÇLANIYOR

"Sağlıklı ve güvenilir çiğ sütü bizzat üreticileri de doğrudan tüketiciye satabilir. Süt üreticilerinden süt alan yerel perakendeciler de tüketiciye satabilir. Dolayısıyla çiğ süt satışının yasaklanması gibi bir durum kesinlikle söz konusu değil. Yapmış olduğumuz düzenleme ile sütün sağımından bizzat tüketiciye ulaşıncaya kadarki aşamalarının olması gereken kriterlerini belirledik. Bu düzenlemeyi yapmaktaki bir diğer amacımız ise ülkemizdeki orta ve büyük ölçekli süt işletmelerinin ari işletme hüviyetine kavuşmalarını teşviktir.” diyerek süt sağımından tüketiciye ulaşacağı ana kadar sürecin takip edilmesi için çalışmalar yapıldığına vurgu yapıldı.

TÜRKİYE’DE 1 MİLYON 300 BİN TON SÜT ÜRETİLİYOR

Süt üretimi hakkında da bilgilerin olduğu açıklamada Türkiye’de 1 milyon 300 bin ton çiğ süt üretildiğini belirtildi: “Ülkemizdeki ari işletmelerden 1 milyon 300 bin ton çiğ süt elde ediliyor. Bu işletmeler genelde orta ve büyük ölçekte olanlar. Yapmış olduğumuz düzenleme ile bu işletmelerin tamamını ari işletme olmaya da teşvik ediyoruz. Öte yandan ülkemizde 915 bin dolayında 10 baş ve altı aile işletmesi bulunuyor. Buralardaki süt üretim süreçlerinde ciddi bir sorun görünmüyor. Var olan sorunlar için de İşletme Bazlı Danışmanlık sistemimizde yer alan veterinerlerimiz, her türlü eğitici ve bilgilendirici faaliyetlerde bulunacaklardır. Bu işletmelerimizin süt üretimlerinin önünde herhangi bir engel bulunmamaktadır." denilerek süt üretiminin önünde herhangi bir engel bulunmadığının altı çizildi.