Cevdet Yılmaz: Yeni gelen sistemin odağında millet var

Cevdet Yılmaz: Yeni gelen sistemin odağında millet var

Ak Parti Genel Başkan Yardımcısı Cevdet Yılmaz, Diyarbakır'da İstanbul Politikalar Merkezin tarafından düzenlenen, "15 Temmuz Sonrası Kapsayıcı Büyüme Çalıştayı"nda konuştu.

A+A-

Ak Parti Genel Başkan Yardımcısı Cevdet Yılmaz, darbe girişimin başarısız olması, bu başarısızlığı siyaset kurumunun milletle bütünleşerek sağlamasının ülkenin geldiği seviyeyi gösterdiğini dile getirdi.

15 Temmuz'dan sonra birçok yapısal reformların başladığına işaret eden Yılmaz, ordu reformunun, ordunun artık kendi asli işlerine yoğunlaşması, demokrasi için tartışmalı bir kurum olmaktan çıkması, sivil asker ilişkilerinin yerine oturması için yapıldığını vurguladı.

"Vesayetçi zihniyetle bakanlar milleti bir çocuk gibi algılamışlar, akli melekeleri yetersiz bir topluluk olarak görmüşler, kendi menfaatini bilmeyen ve tayin edemeyen topluluk olarak algılamışlar. Ona göre bir kurumsallaşma gerçekleşmiş. Bu kurumsallaşmanın en önemli unsurlarından biri de Cumhurbaşkanlığı olmuş." diyen Yılmaz, şunları kaydetti:

"Cumhurbaşkanlığı makamı bizdeki haliyle bir parlamenter sistem değil. Türkiye'de bir mevcut sistem var. Bu sistem daha çok vesayetçi bir yapıyla kurgulanmış. Çift başlı bir yönetim sistemi hazırlanmış. Getirdiğimiz teklif ile milleti daha güçlü hale getirmeyi hedefliyoruz. Getirdiğimiz iki sandıkta milletin birinde meclisi ve yasamayı belirlemesi, ikinci sandıkta ise doğrudan hükümeti belirlemesi yapılacak. Mevcut sistem üzerinden cumhurbaşkanlığı sistemini yorumlayanlar hata yapıyorlar. Yeni gelen sistemin odağında millet var. Aynı anda yürütmeyi de, yasamayı da tayin eden bir millet olacaktır. 15 Temmuz'da gücünü ortaya koyan millet aslında yeni yönetim sistemiyle çok daha önemli bir konuma gelecek. Meclis hükümetinden millet hükümetine doğru bir geçiş olacaktır."    

Haksız bazı eleştirilerin yapıldığını belirten Yılmaz, muhalefetin rejim tartışması ve tek adam rejimi gibi konuyu farklı yerlere çekmeye çalıştığını düşündüğünü aktardı.