Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Kaplumbağalar İçin Yarışma düzenliyor

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Kaplumbağalar İçin Yarışma düzenliyor

Çevre ve Şehircilik Bakanlığınca, dünyanın ender özellikli alanlarından biri kabul edilen İztuzu Kumsalı’nın korunması, bu alandaki deniz kaplumbağası tedavi merkezinin daha modern ve işlevsel şartlara kavuşması için yarışma düzenleniyor

A+A-

Çevre ve Şehircilik Bakanlığınca, dünyanın ender özellikli alanlarından biri kabul edilen İztuzu Kumsalı’nın korunması, bu alandaki deniz kaplumbağası tedavi merkezinin daha modern ve işlevsel şartlara kavuşması için yarışma düzenleniyor.

Tabiat Varlıklarını Koruma Genel Müdürlüğünce düzenlenen “İztuzu Kumsalı (Dalyan) Deniz Kaplumbağası Bakım Merkezi ve Günübirlik Rekreasyon Alanı Tasarımı Fikir Projesi Yarışması”nda; alanın, çevresel kullanımının düzenlenmesiyle gelecek nesillere taşınması ve bölgedeki mevcut Deniz Kaplumbağaları Araştırma, Kurtarma ve Rehabilitasyon Merkezi’nin (DEKAMER) yenilenmesi amacıyla fikir projeleri sunulacak.

Yarışma kapsamında birinci olan yarışmacıya 50 bin lira, ikinciye 40 bin lira, üçüncüye 30 bin lira ve her biri 15 bin lira olmak üzere 4 mansiyon ödülü verileceğini kaydeden Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, “Yarışmada dereceye giren projeler sergilenecek, katalog haline getirilecek ve kamuoyuyla paylaşılacaktır” dedi.

Bakan Kurum, İztuzu Kumsalı’nda mevcut kullanımın yeniden düzenlenmesine yönelik en uygun ekolojik tasarımın elde edilmesinin hedeflendiğini vurgulayarak, “Kumsal alanındaki idare ve kontrol, Bakanlığımızca yürütülecek. Bölgenin dokusuna zarar verecek bir planlama olmayacağı gibi mevcut kıyı kullanımlarının dışında herhangi bir yapılaşmaya da izin verilmeyecek. Bu süreçte belediye ve sivil toplum kuruluşlarıyla da iş birliği yapacağız” ifadelerine yer verdi. (BSHA)