CHP Niğde Milletvekili Gürer: Üniversiteli işsiz sayısı 1 milyona yaklaştı

CHP Niğde Milletvekili Gürer: Üniversiteli işsiz sayısı 1 milyona yaklaştı

CHP Niğde Milletvekili Gürer Türkiye’de işsizlik oranının yüzde 12’ye yaklaştığını, üniversite mezunu işsizlerin ise İŞKUR’a müracaat etmeyenlerle birlikte bir milyona yaklaştığını vurguladı.

A+A-

CHP Niğde Milletvekili ve KİT Komisyonu Üyesi Ömer Fethi Gürer, sayısı 500 bini aşan üniversitesi mezunun işsizlerin durumunun her yönüyle araştırılması için TBB Başkanlığına Meclis Araştırma Önergesi verdi. Gürer, önergesinde üniversite mezunu işsizler için neden gerekli istihdam sağlanmadığının kapsamlı bir şekilde incelenmesi ve araştırılmasını istedi. 

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Niğde Milletvekili ve Kamu İktisadi Teşekkürleri (KİT) Komisyonu Üyesi Ömer Fethi Gürer, sayıları yarım milyonu aşan üniversite mezunu işsizlerin durumunu TBMM gündemine taşıdı. CHP Milletvekili Gürer, Meclise sunduğu Araştırma Önergesinde, sadece İŞKUR vasıtasıyla iş arayan üniversite mezunlarının sayınının 509 bin 536 olduğunu açıkladı. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Mehmet Müezzinoğlu’nun üniversite mezunu gençlerin yüzde 30’unun iş aramadığı ve su grubun neden iş aramadığının araştırılacağı yönünde bir açıklamasının olduğunu hatırlatan Gürer, İŞKUR’A müracaat edip iş bulamayanların durumunun araştırılması gerekirken, iş aramayanların durumunun araştırılacak olmasının tezatlığına dikkat çekti. 

EN ÇOK İŞSİZ İŞLETME MEZUNLARINDA 

CHP Niğde Milletvekili ve KİT Komisyonu Üyesi Ömer Fethi Gürer, araştırma önergesinde İŞKUR aracılığıyla iş arayan üniversite mezunu işsizlerle ilgili istatistiki bilgileri de paylaştı. Gürer, 509 bin 536 üniversite mezunu işsizin içinde en fazla iş arayan üniversite mezunlarının 82 bin 375 kişiyle işletme ve işletmecilik bölümü mezunları olduğunu kaydetti. Gürer’in derlediği bilgilere göre muhasebe mezunları ikinci sırada iş arayan üniversite mezunları işsizler arasında yer alırken, iktisat bölümü mezunları ve bilgisayar teknolojileri bölümü mezunları da en çok iş arayan üniversite mezunu işsizler kervanında bulunuyor. 

ÜNİVERSİTELİ İŞSİZ SAYISI 1 MİLYONA YAKLAŞTI 

Türkiye’de işsizlik oranının yüzde 12’ye yaklaştığını, üniversite mezunu işsizlerin ise İŞKUR’a müracaat etmeyenlerle birlikte bir milyona yaklaştığını vurgulayan Gürer, “Bu bağlamda işsiz üniversite mezunlarının neden iş aramadıkları yanında İŞKUR kapısında iş arayan Üniversite mezunlarının durumu, sorunları ve çözüm yollarının araştırılması meclisin yapacağı bir araştırma ile daha kapsamlı ele alınmasını sağlayacaktır. İşsizliğin nedenlerinin eğitim ile mi yoksa iş olanakları ile mi ilgili olduğunun bu araştırma ile ayrıca ele alınması gereken bir durumdur” ifadelerini kullandı.