CHP'li Gürer Sicil Affı ile ilgili Bankaların uygulamalarını eleştirdi

CHP'li Gürer Sicil Affı ile ilgili Bankaların uygulamalarını eleştirdi

Vatandaşa kolaylık sağlanması için hükümetin Bankaları uyarmasını istedi. Sicil Affında bankaların borçlarını toplamaya yaradığını ancak vatandaşların kredi için başvuru yollarının tıkalı kaldığını belirtti.

A+A-

CHP Niğde Milletvekili ve KİT Komisyon Üyesi Ömer Fethi Gürer Sicil Affı ile ilgili Bankaların uygulamalarını eleştirdi. Vatandaşa kolaylık sağlanması için hükümetin Bankaları uyarmasını istedi. Sicil Affında bankaların borçlarını toplamaya yaradığını ancak vatandaşların kredi için başvuru yollarının tıkalı kaldığını belirtti.

CHP Milletvekili Ömer Fethi Gürer TBMM yaptığı konuşmada şöyle dedi. “ 27.1.2017 tarihinde sicil affı çıktı. Kredilerle ilgili beyaz sayfa açılacağı, 11 milyon kişinin aftan yararlanacağı duyuruldu. Bankaların kolaylık sağlayacağı ve borcu kapatanların kredi alabileceği belirtildi. Ne var ki yasada sicil silineceğine dair açık bir düzenleme yoktu. Sicil affı bankalara tasfiye niteliğinde olduğu için borç kapatılsa dahi kredi alabilmek için bankanın değerlendirmesine kalıyordu durum. 

Bu düzenleme bir yerde bankalara daha faydalı olsa da umutla bekleyen vatandaş bankalara gittiğinde hayal kırıklığı yaşıyor, olumsuz yanıtla karşılaşıyor. Bu bağlamda, bankaların daha esnek davranması yönünde Hükûmetin bankaları uyarmasında yarar var. “dedi.