CHP'li Öztrak: Üniversite mezunu işsiz sayısı 200 binin üstünde

CHP'li Öztrak: Üniversite mezunu işsiz sayısı 200 binin üstünde

CHP’li Öztrak, “Her seçimde istikrar vadeden bu iktidarın elinde, istikrar kazanan tek şey işsizlik oldu” değerlendirmesinde bulundu.

A+A-

Hükümet işsizlikle mücadelede sınıfta kaldı. Kendinden önceki yirmi yılda ortalama yüzde 8,4 olan işsizlik, Adalet ve Kalkınma Partisi döneminde yüzde 10,7’ye çıktı. Genç işsiz sayısı bir milyona dayandı, üniversite mezunu işsiz sayısı 200 binin üstünde.

2014’ten bu yana işsizler ordusuna 500 bine yakın yeni işsiz eklendiğine dikkat çeken CHP’li Öztrak, “Her seçimde istikrar vadeden bu iktidarın elinde, istikrar kazanan tek şey işsizlik oldu” değerlendirmesinde bulundu.

2016 işsizlik rakamlarının açıklanmasıyla, hem fiili tek adamlık döneminin hem de Adalet ve Kalkınma Partisi hükümetleriyle geçen yılların işsizlik tablosu netleşti. İşsizlik rakamlarını yazılı bir açıklamayla değerlendiren CHP Tekirdağ Milletvekili Faik Öztrak, şunları belirtti:

İşsizlik konusunda en büyük mağduriyeti gençlerimiz yaşadı. Gençler arasında işsizlik oranı, 2014’ten bu yana, 1,7 puan artarak yüzde 19,6 ’ya çıktı. Aynı dönemde gençler arasında işsiz sayısı ise 127 bin kişi artarak 985’bine sıçradı. Fiili tek adam döneminde işsizler ordusuna katılan her 100 kişiden 27’si geleceğimiz, umudumuz olan gençlerdir.

200 BİNDEN FAZLA ÜNİVERSİTELİ İŞSİZ

Ailelerin bin bir emekle okuttuğu gençlerimiz de iş ve istihdamla buluşamamıştır. Son iki yılda üniversiteli işsizlerimizin sayısı 222 bin kişi artarak 828 bine ulaşmıştır. 

İSTİKRAR KAZANAN TEK ŞEY: İŞSİZLİK

1983-2002 arasında Türkiye’yi yöneten 13 hükümet elinde ortalama işsizlik oranı yüzde 8,4 olurken, her seçimde istikrar vadeden, Adalet ve Kalkınma Partisi hükümetleri döneminde Türkiye’de ortalama işsizlik yüzde 10,7’ye çıkmıştır.