Chrome batarya tüketiminde tasarruf sağlayacak

Chrome batarya tüketiminde tasarruf sağlayacak

En Popüler tarayıcılarından biri olan Chrome, aşırı derecede pil tüketiyor buda bataryanın kısa sürede bitmesine sebep oluyordu. Yapılan güncelleme ile Chrome bataryanızı tüketirken daha cimri davranacak.

A+A-

Chrome 57 ile beklenen iyileştirme nihayet gerçekleşti. Geçtiğimiz günlerde yayınlanan güncelleme ile birlikte Google yaptığı değişiklikleri açıklamıştı. Bir süredir beklenen iyileştirme nihayet yapıldı. İnternet dünyasının popüler tarayıcılarından biri olan Chrome, agresif RAM tüketiminin yanında pili de sömürmesi ile biliniyordu. Google, ayrıca geçtiimiz günlerde yayınlamış olduğu güncelleme ile pil tüketimi konusunda Chrome'u dizginlemeye başladı. 

Yeni güncelleme ile birlikte sayfa görünürlüğü API'ı, 10 saniye sonra arka planda çalışan sekmekleri kontrol altına alıyor olup bununla birlikte gerekli görülmediği sürece API tam kapasitede çalışmasını sürdürmüyor. Bu nedenle güç tüketiminde tasarruf edilmiş olacak. Doğrudan bilgisayarınızın pili Chrome ile erken bitmeyeceği anlamına geliyor. 

Chrome 57 güncellemesi ayrıca arka plan sekmelerinin aşırı güç kullanımını engellenerek pil sorununu çözüme kavuşturmuş oldu. Chromium'un blogunda yer alan bilgiye göre Chrome'un güç tüketiminin üçte birini oluşturuyor olup arka plan sekmelerini oluşturuyor. 

Arka plan sekmelerini yeni güncelleme ile birlikte %25 daha az uygulamayı meşgul edeceğini ve enerji tüketeceğini belirtiyor. Chrome 57 sürümü Ayarlar>Hakkında bölümünden yükleniyor olup sizde bu sayede batarya tüketiminde tasarruf sağlıyorsunuz.