Çiçekdağı'nın suyu Yozgat’tan

Çiçekdağı'nın suyu Yozgat’tan

Devlet Su İşleri (DSİ), Kırşehir’in Çiçekdağı ilçesi ve bu ilçeye bağlı Köseli Beldesi’nin su sorununu Yozgat Cemil Çiçek Barajı’ndan taşınacak su ile çözmek üzere başlattığı çalışmalarını hız kesmeden sürdürüyor.

A+A-

Devlet Su İşleri Genel Müdürlüğü (DSİ), Kırşehir’in Çiçekdağı ilçesi ile bu ilçeye bağlı Köseli beldesinin içme suyu sorununu Yozgat’ta bulunan Cemil Çiçek Barajı’ndan yararlanılarak çözmek üzere başlattığı çalışmalarını sürdürüyor.

Kırşehir’in Çiçekdağı ilçesi ve Köseli beldesinin artan su ihtiyaçlarını karşılamak üzere Yozgat Musabeyli Cemil Çiçek Barajı'ndan alınacak suyun yaklaşık 15 kilometrelik hat ile Çiçekdağı ilçesine, buradan da yaklaşık 5 kilometrelik hat ile de Köseli beldesine iletilecek. DSİ Bölge Müdürlüğünden edinilen bilgiye göre, proje kapsamında servis yolu açılması ve malzemesinin taşıma işlerine başlandı, yaklaşık 400 metrelik kısımda hendek kazısı yapılarak, yatak malzemesi serildi; 457 milimetre ve 273 milimetrelik çelik boru kaynak işlerinin devam ettiği açıklandı. 

Yozgat il merkezinin 2050 yılına kadar şebeke suyu ihtiyacını karşılayacak olan Musabeyli Cemil Çiçek Barajı’nda toplanan su Çiçekdağı ilçesi, Köseli beldesi ile Yozgat Organize Sanayi Bölgesi ve Yozgat’ın Yerköy ilçesinin de su ihtiyacını karşılayacak. Çiçekdağı ilçesine yıllık 510 bin metreküp, Köseli beldesine ise yıllık 320 bin metreküp içme suyu Yozgat’taki barajdan basılacak. Çiçekdağı ilçesi ve Köseli beldesinin içme suyu ihtiyacını temin etmek amacıyla yürütülen çalışmalar kapsamında bin metreküp ve 500 metreküplük içme suyu deposu, sanat yapıları inşa ediliyor. Hat üzerine boru dağıtımına da başlanıldı. (AjansBizim)