Cildinizi yaza hazırlayın

Cildinizi yaza hazırlayın

Mevsim geçişlerine özel bakımlar nasıl olmalı? İşte uzmanından sizlere özel tüyolar.

A+A-

Kadın olmak zor. Hangi yaşta ya da meslekte olursak olalım dertlerimizden bir tanesi de her daim bakımlı olmaktır. Bunun için zaman ve paranın yanı sıra bilinçli bir yaklaşım da şart. Yaşa uygun krem seçimi, doğru cilt temizliği, güneşten korunma derken mevsim dönümlerine özel bakımlar nasıl olmalı? İşte uzmanından sizlere özel tüyolar.

Türk kadınlarının en sık karşılaştığı cilt problemleri neler?
Türk kadınlarının en sık karşılaştığı sorunların başında yağlanma ve buna bağlı olarak genişlemiş gözenekler geliyor. Her ne kadar genelleme yapmak doğru olmasa da ırk olarak daha kalın ve yağlı bir cilt yapısına sahibiz. Bunun yanında korumasız güneş ışığına maruz kalmak da lekelenmeye neden oluyor. Elbette güneş ışınlarına korumasız bir şekilde maruz kaldıkları zaman yaşadıkları tek problem lekelenme değil, aynı zamanda yaşadıkları en önemli sorunlardan biri de kendisini ilk olarak çizgilenme ve elastikiyet kaybı olarak gösteren zamansız yaşlanmadır.

Ne yapmalı kadınlar bunun için?

Ciltten düzenli olarak yağ fazlasının temizlenmesi gerekir, bunun için de cildin pH değerine uygun temizleyiciler kullanmak gerekir. Günde sadece bir kez temizleyici ürün kullanmak ciltteki makyaj veya güneş koruyucularının artıklarını yeterince temizlemez. Bunun sonucunda da doğal olarak ciltte birikimler oluşur ve gözenekler genişler.

Cildin bahara hazırlanması için neler yapılmalı?

Mevsim dönüşleri, cilt durumunun değiştiğini gözlemlediğimiz zamanlardır. Özellikle kış aylarında cilt soğuğun etkisiyle nemini kaybedebilir, bariyer fonksiyonu zayıflayan ciltte kızarıklıklar ve hassasiyet gözlemlenebilir. Kış aylarından bahar aylarına geçerken, cildimizde yaşanan bu değişimleri destekleyecek yoğun nem veren, cilt bariyerini güçlendirecek, cildimizde kışın yarattığı hasarları onaracak ve yazın güçlü güneş ışınlarının yaratacağı hasarlardan koruyacak besleyici ve yenileyici bakımlar yaptırabilirler.

Cilt sağlığı için temel bakım ürünleri hangileri?

Sağlıklı bir cilt için olmazsa olmaz bakım ürünleri arasında; sabah akşam kullanacakları pH dengeli bir temizleyici, daha sağlıklı ve canlı bir cilt için kullanılması gereken bir eksfoliant, yaz-kış mutlaka gündüz güneş ışınlarından korunmak için SPF içeren bir nemlendirici, göz çevresine bakım yapan bir göz ürünü muhakkak kullanılması gerekenlerden.

Bu aylarda neye dikkat etmeli kadınlar?

Özellikle yaza girerken vitaminli kür ve nem bakımı yapılmasını öneririz. Vitamin bakımları cildi beslerken aynı zamanda ciltte güçlü koruma sağlar. Antioksidan vitaminler özellikle A, E ve C vitaminleri çevrenin ve güneşin zararlı ışınlarından cildi korur. Cilt kaybettiği nemi geri kazanır.

Güneş koruma ürünleri nasıl kullanılmalı?

Bahar aylarında dikkat edilmesi gereken en önemli nokta gündüz güneş koruyucu sürmeden dışarı çıkılmaması. Güneş koruyucuları güneşe çıkmadan en az 30 dakika önce uygulanmalıdır. En az SPF 30 korumalı kremler kullanılmalıdır.