Çimento Sektörü 500 milyon dolar ihracat hedefliyor

Çimento Sektörü 500 milyon dolar ihracat hedefliyor

Türk Çimento Sektörü'nün bu yıl 500 milyon dolar ihracat hedeflediği belirtildi.

A+A-

Türk Çimento Sektörü'nün bu yıl 500 milyon dolar ihracat hedeflediği belirtildi. Yüz yıllık geçmişi ile Türk ekonomisine her yıl milyonlarca lira katkı sağlayan ve sektörün ortak sesi olmak için kurulan Türkiye Çimento Müstahsilleri Birliği (TÇMB), 60. kuruluş yıldönümünü kutluyor.

60. Yıldönümünde konuşan TÇMB Yönetim Kurulu Başkanı M. Şefik Tüzün, Türk çimento sektörünün klinker kapasitesinin 2016 sonu itibari ile 80 milyon ton olarak gerçekleştiğini belirterek, "Bu rakamın planlanan kapasite artışlarıyla 2017 yıl sonunda 82,5 milyon ton olması beklenmektedir. Sektörümüzün, yıl sonunda ise yaklaşık 500 milyon ihracatla geçen sene olduğu gibi bu yılda ülke ekonomisine büyük katkı sağlamasını bekliyoruz" diye konuştu.

Türkiye çimento sektörü, son 10 yılda üretimde yakaladığı sürdürülebilir başarıyla Avrupa birincisi olurken, dünyada Çin, Hindistan, ABD ve İran ile birlikte ilk 5'te yer alıyor. İhracatta dünya sıralamasında ilk üçte yer alan Türkiye çimento sektöründe, 2017 yılı Ocak-Şubat döneminde yaklaşık yüze 15,4 ihracat gerçekleştirildi.

Türkiye ekonomisinin lokomotifi olan önemli sektörün yüzde 95'ini temsil eden Türkiye Çimento Müstahsilleri Birliği (TÇMB) 60. yılını kutlamanın gururunu yaşıyor. 51 entegre, 15 öğütme olmak üzere toplamda 66 fabrikanın üyeliği bulunan TÇMB, Türk çimento sektörünün ortak sesi olmak için 60 yıldır faaliyet gösteriyor.

2016 yılında yaklaşık 100 ülkeye, 7,6 milyon ton olarak gerçekleştirilen ihracat performansı ile çimento sektörü,Türk ekonomisinin dalgalı durumundan en az etkilenerek küçülme yaşamayan tek sektör oldu. 

2016 yılında sektörde toplam 495 milyon dolarlık çimento ihracatı gerçekleştirildi.

110 MİLYON TON KAPASİTE HEDEFİ

TÇMB Başkanı M. Şefik Tüzün, sektörün geleceğine dair hedeflerini açıklayarak, "Türk çimento sektörünün klinker kapasitesi 2016 yıl sonu itibariyle 80 milyon ton olarak gerçekleşti. Bu rakamın planlanan kapasite artışları ile 2017 yıl sonunda 82,5 milyon ton, 2018 yıl sonunda ise klinker kapasitesinin 85 milyon ton, eşdeğer çimento kapasitesinin ise 110 milyon ton olması beklenmektedir" diye konuştu.

İHRACATTA TÜRKİYE DÜNYA ÜÇÜNCÜSÜ

Geçtiğimiz yılın rakamlarına değinen Tüzün, iç satış büyüklüğünü 3 milyar dolar, ihracatı da 550 milyon dolar olarak tahmin ettiklerini belirterek, yaklaşık 80 ülkeye ihracat yapıldığını, en fazla ihracat yapılan ülkelerin sırasıyla Suriye, Libya, Batı Afrika ülkeleri ve ABD olduğunu söyledi.