Çin, koronavirüse karşı teyakkuzda

Çin, koronavirüse karşı teyakkuzda

Çin’de bugün büyük kentlerde koronavirüs vakalarının artışını durdurmak için milyonlarca kişiye test yapıldı.

A+A-

Ülkede son 24 saatte 75 yeni vaka tespit edildiği duyuruldu.

Yetkililer, salgının yeni merkezi olarak Nankin kentinin havaalanını işaret etti. Virüs şimdilerde 20’den fazla ile yayıldı.

Çin makamları, birkaç aydan bu yana ülkenin yeni bir salgınla karşı karşıya olduğunu ve bunun Delta alttürüne bağlı olduğunu belirtiyor.

Çin, koronavirüs ilk kez Aralık 2019’da Vuhan’da görülmüş olsa da o zamandan bu yana salgını geniş ölçüde bastırmıştı.

Çinli yetkililer, virüsün şimdiki yayılmasının, özellikle hava ulaşımının yoğun şekilde kullanılmasına ve ülkede turistik sezonunda da zirvede olmasına bağlı olarak Delta alttüründen kaynaklandığını düşünüyor. Polis, son zamanlarda Nankin’e gidenlerin peşine düştü.

Bir buçuk milyon nüfuslu kent, Cuma gününden bu yana kapanma önlemleri altında bulunuyor.

Bir başka turistik merkez olan Hainan adası ile Ningxia ve Shanfond’da da bugün yeni koronavirüs vakaları belirlendiği haber verildi. 

Ayrıca geçen haftalarda büyük sel felaketlerine sahne olan Çengçou’da da vaka artışına rastlandı. Bu kentte 27 vaka belirlendi ve yerel makamlar, kentin 10 milyon sakininin taramadan geçirilmesini talep etti.

Dünyanın en kalabalık ülkesi olan Çin’de sadece Çin yapımı aşılardan olmak üzere 1,6 milyar doz uygulandı, ancak iki doz aşı olanların sayısı belirtilmedi.