Çin'de aşı olana bedava yumurta veya dondurma

Çin'de aşı olana bedava yumurta veya dondurma

Çin'de aşılama kampanyasını hızlandırma çerçevesinde, aşıya isteksiz olanları teşvik etmek için bedava yumurta veya dondurma veriliyor.

A+A-

Çin'de aşılama kampanyasını hızlandırma çerçevesinde, aşıya isteksiz olanları teşvik etmek için bedava yumurta veya dondurma veriliyor.  

Çin'de aşı olmaya isteksiz olanları aşılanmaya teşvik etmek için mağaza ve market indirim kuponlarının yanı sıra bedava yumurta veya dondurma veriliyor.  

Bu yöntemle aşılamanın hızlandırılmasına çalışılan Çin'de, Haziran ayına kadar ülkedeki 1,4 milyar insanın 560 milyonunun aşılanması hedefleniyor.

Halkın isteksizliğine rağmen aşılama kampanyası başarıyla yürüten Çin'de, ilk başlarda aşılama hızı yavaş olsa da şimdi günde milyonlarca aşı vuruluyor.  Yalnızca 26 Mart'ta 6,1 milyon aşı yapıldığı belirtiliyor.

Sorun, şu anda enfeksiyonlara karşı kendini güvende hisseden bir nüfusu ikna etmenin zorluğunda yatıyor.

Çin'de virüsün ortaya çıkmasından sonra sıkı tedbirler alınması halkı rehavete sürüklemiş görünüyor ve bu yüzden çoğu aşı olmak için acele etmiyor. Pekin yönetimi ise  ev sahipliği yaptığı Şubat 2022'de Kış Olimpiyatları'nda on binlerce ziyaretçiyi ağırlamak için kısıtlamaları kaldırmak istiyor.  

Hükümet, Şangay ve Pekin gibi büyük şehirlerde, insanları aşı olmaya ikna etmek için çoğunlukla uzun süreli mesajlara ve ücretsiz hizmetlere güvendi; mağazalar ve marketler indirim yaptı. Pekin'deki bir tapınak, aşı olduğunu kanıtlayan herkese ücretsiz giriş teklif etti. 

Şimdi de ilk aşısını olan 60 yaş ve üstü kişiler iki karton bedava taze yumurta almaya hak kazanacak. Pekin'de aşılananlar, bir alana bir bedava dondurma külahıyla da ödüllendirilecek.  

Halkın bir kısmı da Çin aşısı olsun ya da olmasın, bu kadar kısa sürede etkili bir aşı geliştirilmesine şüpheyle yaklaşıyor ve aşı olmaktan kaçınıyor.  

(Ajansbizim)